Úvod » Články

Články

Přehled publikovaných článků

Motýlkovci, nožovci a rypouni

10. 7. 2022 - Jaroslav Hofmann

V samostatném článku jsme si představili arowany, baramundie a další ostonojazykovité ryby. Do stejného řádu ostnojazyční (Osteoglossiformes) patří také motýlkovci, nožovci a rypouni, kteří se čas od času objevují mezi dováženými rybami. Svým vzhledem jsou v akvaristických prodejnách nepřehlédnutelní, jejich pořízení je však potřeba pečlivě zvážit. Rozhodně to nejsou ryby pro každého.


Jeseteři a kostlíni

20. 3. 2022 - Jaroslav Hofmann

Jeseteři i kostlíni patří k vývojově nejpůvodnějším rybám, které žijí na naší planetě. Zatímco jeseteři se v zájmových chovech objevují často jako bazénkové ryby, kostlíni bývají vzhledem ke své velikosti především ozdobou veřejných akvárií.


Ostnojazykovití

16. 1. 2022 - Jaroslav Hofmann

Ostnojazykovití jsou nepříliš početnou, ale o to zajímavější skupinou fylogeneticky původních kostnatých ryb, která na Zemi existovala ještě před tím, než se jižní prakontinent Gondwana začal počátkem druhohor postupně rozpadat na dnešní světadíly. Jde o primárně sladkovodní ryby, které se dnes vyskytují v Jižní Americe, Africe, jihovýchodní Asii a Austrálii.


Bahníci

30. 9. 2021 - Jaroslav Hofmann

Bahníci jsou jedny z nejpozoruhodnějších ryb na naší planetě. Jakkoli to někomu může připadat nemožné, chovají se i v akváriích, a to nejen v těch veřejných. A mláďata některých druhů se dokonce dovážejí občas i do akvaristických velkoobchodů, odkud je už jen krůček do maloobchodních prodejen.


Ostnáči a okouníčci

23. 7. 2021 - Jaroslav Hofmann

V tomto článku si představíme drobné až středně velké rybky, které se opakovaně dovážejí, někdy i nějakou dobu v akváriích rozmnožují, aby zájem o ně opadl a vrátil se po nějaké době v další vlně obohacené o některé nové druhy či formy. V minulosti se všechny řadily v několika čeledích do obrovského řádu ostnoploutví (Perciformes). Nová fylogenetická klasifikace ryb je rozházela do různých skupin a s vývojovými vztahy některých z nich si zatím neví úplně rady.


Hrdložábří a jehly

25. 5. 2021 - Jaroslav Hofmann

Hrdložábří je termín, který asi bude znít většině akvaristů cize, ale když dodáme, že do této skupiny patří třeba i hrotočelci, rázem bude mnohým připadat bližší. A ryby vhodné k chovu ve sladkovodním akváriu najdeme i mezi jehlami, jakkoli si tyto ryby tradičně spojujeme především s mořem.


Bichirové

18. 4. 2021 - Jaroslav Hofmann

Bichirové jsou velmi malou, ale mimořádně zajímavou skupinou ryb. Často se označují za „žijící fosilie“ – k oddělení jejich samostatné vývojové linie došlo už v prvohorách během devonu. V poslední době se vcelku pravidelně objevují v importech a pro svůj vzhled jsou v nádržích u obchodníků nepřehlédnutelní.


Čtverzubci (2)

17. 3. 2021 - Jaroslav Hofmann

V současnosti jsou zdaleka nejpopulárnějšími čtverzubci v akváriích trpasličí druhy z rodu Carinotetraodon. Své místo tam ale mají i větší asijské druhy, u nás asi nejslavnější na konci 80. a v 90. letech minulého století, kdy se jeden z nich v nádržích našich akvaristů opakovaně úspěšně množil.


 
[1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ... 27
Následující stránka

SPONZOROVANÉ ODKAZY

NOVINKY Z BLOGU

ABECEDNÍ PŘEHLED TAXONŮ

HLEDEJ TAXON

Čeleď:

Rod:

Druh: