Úvod » Články » Vieja argentea (Allgayer, 1991)

Vieja argentea (Allgayer, 1991)

Plíštil Jiří, publikováno: 21. 3. 2004

Při jedné z mých cest na Moravu jsem zavítal i k panu Radimu Bulawovi, který se věnuje chovu cichlid. Mezi spoustou různých druhů mne zaujaly v jedné spodní nádrži ryby velké asi 20 - 25 cm. Jednalo se o Vieja argentea, Allgayer, 1991. Při mé otázce, zda se již povedl odchov těchto nádherných ryb, mi bylo kladně odpovězeno, a proto jsem vyzvídal dále a dozvěděl se další podrobnosti. Tyto ryby patří do čeledi Cichlidae a místem jejich výskytu je Guatemala a jižní Mexiko ve Střední Americe, kde obývá řeky Rio Usumacinta, Rio Salinas, Rio San Roman, Rio San Pedro, Rio Subin, Rio Tancochapa, Rio Playas a Rio Tulija. Pohlavní rozdíly jsou rozeznatelné až v dospělosti, kdy samcům naroste tukový hrb na hlavě. Samice jsou většinou menší a zavalitější.

Vieja argentea - mapa výskytu
Mapa © Jiří Plíštil

Ryby jsou chovány samostatně asi ve 300 litrové nádrži s písčitým dnem a několika plochými kameny, které rybám slouží jako třecí podklad. Bohužel, nádrž není možné osázet, protože tyto ryby patří mezi částečně rostlinožravé. Jako krmivo jim byl podáván zmrazený plankton, rybí filé, špenát a salát.

Vieja argentea - detail hlavy
Foto © Jiří Plíštil

Výtěr ryb probíhá podobně jako u jiných středoamerických cichlid. Vytřely se na předem očištěný plochý kámen. Jiker bylo několik set kusů. Oba rodiče se o jikry starají. Jikry byly odebrány a vloženy do malé nádržky se stejnou vodou jako v chovné nádrži, jejíž hodnoty byly: celková tvrdost okolo 3 °N, pH okolo 7. Další výtěry se nezdařily. Důvodem by snad mohla být i odlišná kvalita vody na přírodních nalezištích, která je vesměs alkalická a polotvrdá.

Vieja argentea - samice
Foto © Jiří Plíštil

Mladé rybky se začaly líhnout asi po třech dnech při teplotě 26 - 27 °C a rozplavávaly se po dalších pěti dnech. V této době začaly být krmeny drobnou živou potravou. Odchov těchto ryb není nijak složitý, ale daleko složitější je přimět tyto ryby, aby se vytřely.

Tento článek vyšel v časopise Akvárium terárium.

SPONZOROVANÉ ODKAZY

NOVINKY Z BLOGU

ABECEDNÍ PŘEHLED TAXONŮ

HLEDEJ TAXON

Čeleď:

Rod:

Druh: