Vědci objevují hlubokomořský svět

Jiří Plíštil

23.08.2007

Vědci, kteří více jak pět týdnů zkoumali hlubokomořský život v severním Atlantském oceánu na své výpravě objevili mnoho vzácných a neznámých druhů.Vědci prozkoumávali a mapovali 3900 km2 hlubokomořského hřbetu mezi Islandem a Azorskými ostrovy. Výzkum probíhal v hloubkách 800 – 3500 metrů pod mořskou hladinou. Až doposud byla tato oblast díky své vzdálenosti a hloubce jen minimálně prozkoumaná.

© David Shale, University of Aberdeen

Barevné houby a koráli pokrývají skalnaté útesy, zatímco měkké sedimenty jsou obydleny mořskými hvězdicemi, zvláštními mořskými okurkami a červy. Ve vodě plavou neobvykle vyhlížející ryby. Takto nějak vypadá hlubokomořský svět v severním Atlantském oceánu.

Loď RRS James Cook
© David Shale, University of Aberdeen

Vědci objevili nejméně jeden druh zvláštního drobného korýše. Dalším zajímavým nálezem je červ, živočich poprvé identifikovaný již v roce 2005, jehož výkaly jsou spirálovitě formované a podobné byly nalezeny jako stamiliony let staré fosilní pozůstatky.

Stonias
© David Shale, University of Aberdeen

Tým vědců využíval při výzkumu nejmodernější loď RRS James Cook, která patří k nejdokonaleji vybaveným pro mořský výzkum. Se soupravou osmi hlubokomořských kamer a dálkově ovládaného podvodního vozítka byli schopni zachytit obrázky ze života v hlubinách. Expedice přivezla tisíce různých vzorků určených pro další analýzu a na místě ponechala šestici automatických pozorovacích stanic, které budou po budoucí dvě léta poskytovat měření a snímky.

Ryba v rybě
© David Shale, University of Aberdeen

Expedici tvořil mezinárodní tým 31 vědců koordinovaný v rámci projektu MAR-ECO a programem Census of Marine Life. Výpravu vedl Monty Pride, ředitel Oceanic research center na Britian’s University of Aberdeen. Další cesty jsou plánovány na rok 2008 a 2009.

Děkuji Davidovi Shaleovi za poskytnutí fotografií.

Zdroj

Vyhledávání v taxonech

nebo

AQUATAB obsahuje

  • procházet 611 platných čeledí
  • procházet 5298 platných rodů
  • procházet 37171 platných druhů

Jak citovat AQUATAB?

Plíštil, J. (Ed.) 2025. AQUATAB. World Wide Web electronic publication. https://www.aquatab.net/, verze (4/2025).