Úvod » Články » Rozhovor s vítězem Šampionátu terčovců 2007

Rozhovor s vítězem Šampionátu terčovců 2007

Plíštil Jiří, Slaboch Roman, publikováno: 15. 11. 2007

Dovolte nám, abychom Vám pogratulovali k Vašemu úspěchu. Je to Váš první úspěch? Zúčastňujete se pravidelně soutěží?

V prvom rade sa vám chcem poďakovať za gratuláciu. V roku 2005 som sa zúčastnil na svojej prvej výstave v Prahe, ktorá sa konala v Kongresovom centre. Vystavoval som len jednu rybu (plošný tyrkys), vyskúšať si to, zažiť tu atmosféru –  a obsadil som 5. miesto. Už vtedy to bol pre mňa veľký  úspech. V júni 2006 som sa zúčastnil na medzinárodných majstrovstvách v Krakove (Poľsko) a obsadil som 3. miesto v kategórii plošný tyrkys. V ten istý rok na jeseň sa konal 6. svetový šampionát v Duisburgu (Nemecko), kde som získal 1. miesto v kategórii solid tyrkys v konkurencii 29 rýb. Tento rok sa pre mňa stal rovnako úspešným, a to na 1. europskom šampionáte v Prahe, kde som získal 1. miesto v kategórii snake skin a 1. miesto v kategórii pruhovaný tyrkys, ktoré bolo zároveň absolútnym víťazstvom podujatia.

Zaujala Vás některá více, a proč?

Každá výstava bola niečím výnimočná, ale samozrejme šampionát v Duisburgu bol fantastický zážitok. Akcia sa konala v obrovských priestoroch 6000 m2. Bolo tam neuveriteľné množstvo predajcov všetkých svetových značiek, aj tých menej známych, a tá pestrosť robila akciu neprekonateľnou. Návštevníci výstavy sa mohli pozrieť na 324 rýb, ktoré tam vystavovalo 63 súťažiacich z 16 krajín sveta. Som hrdý, že som zvíťazil aj v tak silnej konkurencii, akou ázijskí chovatelia nesporne boli. Úžasný zážitok bol stretnúť Jacka Watley, ktorý je legendou v chove terčovcov.

Jak jste se vlastně dostal k chovu terčovců?

Akváriové ryby má fascinovali od detstva. Venoval som sa všetkým možným druhom. Prvé terčovce som kúpil v roku 1993 od jedného známeho, zaujali ma natoľko, že sú mojou vášňou dodnes.

Chováte i jiné druhy ryb nebo se výhradně specializujete pouze na chov terčovců?

Venujem sa len chovu terčovcov.

Jak velká je Vaše odchovna?

Moja chovňa je z hľadiska veľkosti asi jednou z najmenších (10 000 l), ale mojou prioritou je kvalita, nie kvantita.

Kolik barevných forem terčovců chováte?

Momentálne mám 8 foriem terčovcov, ale to sa mení. Občas si zmyslím, že chcem zas niečo nové, a vtedy sa musím niektorých vzdať – asi žiadna chovňa nie je tak veľká, aby mohla držať tak rozmanitú škálu.

Snažíte se cíleně vyšlechtit vlastní barevnou formu?

Vyšľachtiť vlastnú farebnú formu sa nepokúšam, je ich tak veľa, že sa to asi ani nedá :), skôr sa pokúšam udržať čistú líniu a potláčať prípadne nedostatky.

Chováte i některou z přírodních forem?

Nie, ale chcel by som byť majiteľom pekných Hecklov :)

Peter Federič ve své odchovně
Foto © archív Petera Federiče

Zkoušel jste umělý odchov terčovců? Pokud ano, s jakým výsledkem?

Nie, uznávam, že je to určitá výzva, ale okrem toho, že sa tam minimalizuje prípadný prenos parazitov z rodičov, inú výhodu v tom nevidím.

Je nějaká forma, která si drží Vaši pozornost dlouhodobě?

Moja srdcová záležitosť je práve plošný tyrkys (blue diamond). Tato forma bude mať vždy miesto v mojej chovni.

Jaké formy jsou podle Vás momentálně "v kurzu"?

Myslím si, že momentálne sú v kurze leopardy. Ale všetky formy majú svojich zastáncov.

Jaké znaky u terčovců preferujete? (velikost, tvar ploutví, barva, kresba, silný rodičovský pud...)

Ryba musí mat všetky požadovane znaky (malé červené oko, veľkosť, tvar, všetky plutvy rovnomerné atď.) Malá by byť vitálna a na prvý pohľad musí pôsobiť zdravým dojmom.

Změnila se v průběhu let nějak poptávka po přírodních formách?

Prírodné formy sú obľúbené asi viac medzi chovateľmi ako medzi bežnými akvaristami, tí skôr preferujú pestrosť farebných foriem.

Můžete nám prozradit, jaká krmiva používáte? Používáte nějaké speciální krmivo pro své chovance?

Kŕmim špeciálnou zmesou, ktorú si sám pripravujem, a tá tvorí základ denných dávok. Dokrmujem aj granulami od renomovaných výrobcov a po príchode z Prahy som vyskúšal aj krmivá, ktoré víťazom darovala firma Dajana. Môžem povedať, že ich moje terčovce prijímali bez problémov.

Jaký je Váš názor na umělé zintenzívňování barev terčovců?

Umelé zintenzívňovanie farieb je komerčná záležitosť. Či už zo zvedavosti alebo práve kvôli komercii to vyskúšal snaď každý chovateľ. Ja si myslím, že je tak bohatý výber foriem, že si každý nájde práve tu, ktorá sa mu páči, aj bez toho, aby sa museli tie farby rýb umelo zvýrazňovať.

Je to pro Vás pouze koníček, nebo je Váš chov i komerční?

Najprv to bol pre mňa len koníček, ale ako rýb pribúdalo a s tým aj prvé úspechy pri ich množení, stala sa z toho aj komerčná záležitosť.

Spolupracujete se zahraničními chovateli? Pokud ano, na jaké úrovni?

So zahraničnými chovateľmi spolupracujem, ale skôr sú to priatelia a známi. Práve v Čechách je ich najviac.

E01
Absolutní vítěz: forma chovatelská, třída D (1. místo), 275 b., vystavovatel Peter Federič, SR
Foto © Jaroslav Hofmann

Máte v souvislosti s chovem terčovců nějaký sen? Třeba i nesplnitelný...

Jeden sen sa mi splnil nedávno, stať sa absolútnym víťazom v Prahe. Tých snov je viac. Rád by som sa pozrel do Amazonie, domova terčovcov. Asi nesplniteľný sen je vyhrať absolútne Duisburg. Aj keď sa hovorí, nikdy nehovor nikdy :) A dúfam sa mi ešte niekedy podarí zopakovať taký kúsok, ako tento rok v Prahe.

Kde se dá zajistit kvalitní chovný materiál a je to nákladné?

Naozaj kvalitný chovný materiál je problém zohnať. Keď sa aj vyberiete niekde pre ryby, stane sa, že nespĺňajú vaše predstavy. Áno, zadovážiť si kvalitné ryby je dosť nákladné.

Před čím byste varoval začínající chovatele?

Každý sa skôr či neskôr stretne s nástrahami pri chove týchto Kráľov akvárií. Ale dnes je množstvo ľahko dostupných informácií, ktoré by si mal preštudovať každý pred tým, ako si terčovce zadováži. Určite by som zabudol na povery, že sa dajú "bez problémov" chovať pri teplote 25-26 °C :)

Děkujeme za rozhovor.

SPONZOROVANÉ ODKAZY

NOVINKY Z BLOGU

ABECEDNÍ PŘEHLED TAXONŮ

HLEDEJ TAXON

Čeleď:

Rod:

Druh: