Úvod » Články » Mexiko 2010

Mexiko 2010

Slaboch Roman, publikováno: 28. 2. 2010

V období největších letošních mrazů – mezi polovinou ledna a února, navštívila československá výprava akvaristických přátel Mexiko. Průzkum vytypovaných, akvaristicky atraktivních lokalit jsme provedli již podruhé (o první výpravě napsala několikadílnou reportáž Markéta Rejlková ve slovenském e-časopise Akvárium). Tentokrát jsme se však věnovali severnějším státům Veracruz, Tamaulipas, San Luis Potosí, Jalisco a Michoacán.

Salto de Eyipantla
Salto de Eyipantla
© Roman Slaboch

Navštívili jsme i několik typových lokalit (lokalita, ze které pocházejí jedinci, podle kterých byl uskutečněn popis druhu) relativně nedávno popsaných druhů. Například Heterandria tuxtlaensis McEachran & Dewitt, 2008 nebo Zoogoneticus purhepechus Domínguez-Domínguez, Pérez-Rodríguez & Doadrio, 2008. Zprávu o popisu druhého uvedeného druhu jsem uveřejnil již před rokem na serveru Akvarista.cz.

Heterandria tuxtlaensis
Heterandria tuxtlaensis
© Roman Slaboch

Čtenáři AQUATABu mají možnost, jako vůbec první na světě, vidět fotografie Zoogoneticus purhepechus přímo z jejich typové lokality.

Pár Zoogoneticus purhepechus v přirozeném prostředí
Pár Zoogoneticus purhepechus v přirozeném prostředí
© Roman Slaboch

Jiným významným "objevem", bylo odchycení několika kusů Ameca splendens. Pokud vám to u této i u nás občas chované gudeje nepřijde nijak zvláštní, pak vězte, že zpráva ze září 2008, uveřejněná v časopisu Environmental Biology of Fishes varuje před nebezpečím vyhynutí tohoto druhu a zužuje její výskyt na poslední lokalitu v El Rincón a poslední e-verze "The IUCN Red List of Threatened Species" ji vede dokonce již jako "Extinct in the Wild", tedy v přírodě vyhynulou. O to zajímavější je fakt, že jsme tento druh zaznamenali (v podobě dospělého samce a několika mláďat) na lokalitě v Teuchitlánu, což je mimochodem typová lokalita jak amek, tak Zoogoneticus tequila.

Typová lokalita Zoogoneticus purhepechus
Typová lokalita Zoogoneticus purhepechus
© Roman Slaboch

Celkem jsme "prolovili" a zadokumentovali 52 lokalit, což odpovídá frekvenci přes 2,5 lokality denně. Uvědomíte-li si, že každá lokalita vyžaduje 2–3 hodiny času, je jasné, že jsme byli vlastně stále ve vodě. Vzhledem k letošnímu chladnému počasí byla ale voda velmi chladná (běžně kolem 16 °C), takže třeba fotografování a pozorování pod vodou vyžadovalo dost odvahy.

Obyčejná Xiphophorus helleri z lokality pod vodopády
"Obyčejná" Xiphophorus helleri z lokality pod vodopády Eyipantla
© Roman Slaboch

Literatura

  • Contreras-Balderas, S. & Almada-Villela, P. 1996. Ameca splendens. In: IUCN 2009. IUCN Red List of Threatened Species. Version 2009.2. www.iucnredlist.org. Downloaded on 28 February 2010.
  • López-López, E. & Sedeño-Díaz, J. E. 2009. Threatened fishes of the world: Ameca splendens Miller & Fitzsimons, 1971 (Cyprinodontiformes: Goodeidae). Environ Biol Fish (2009) 84:223–224.

SPONZOROVANÉ ODKAZY

NOVINKY Z BLOGU

ABECEDNÍ PŘEHLED TAXONŮ

HLEDEJ TAXON

Čeleď:

Rod:

Druh: