Úvod » Články » Mapování ryb a mihulí na BioLibu

Mapování ryb a mihulí na BioLibu

Muška Milan, Šandera Martin, publikováno: 3. 3. 2014

Na serveru BioLib.cz bylo zahájeno mapování výskytu vybraných druhů ryb a mihulí, na kterém se podílí Agentura ochrany přírody a krajiny ČR, Muzeum přírody Český ráj a organizace HERPETA.

Předmětem mapování je výskyt ohrožených druhů dle Červeného seznamu ryb a mihulí ČR (Lusk a kol. 2011) a vybrané druhy nepůvodních ryb, které představují určité riziko pro původní rybí faunu a obojživelníky. Ačkoli se mapování výskytu ryb věnují intenzivně instituce ochrany přírody a více než čtvrt milionu osob v České republice se zabývá sportovním rybolovem, aktuální přehled o rozšíření některých z těchto druhů je relativně útržkovitý.

Biolib logo

I když se některé ohrožené druhy aktuálně šíří, většina druhů se vyskytuje pravděpodobně pouze lokálně či dokonce mizí. V těchto kategoriích najdeme i ryby ceněné pro svou atraktivitu rybářskou veřejností a díky rozmáhající se metodě „chyť a pusť“ se i lov na udici stává určitou metodou mapování. Druhou sledovanou skupinou jsou nepůvodní druhy ryb, které představují konkurenty, příležitostné parazity či predátory některých původních druhů ryb a zejména obojživelníků.

Vaše pozorování můžete do mapování přidávat i bez nutnosti registrace. K pozorování lze přidat fotografie pro snazší ověření správného určení. Schválené údaje se automaticky promítají do mapek rozšíření a odesílají do nálezové databáze AOPK ČR. Přesné lokality a osobní údaje se zobrazují pouze správcům mapování.

Kompletní seznam mapovaných druhů najdete na této stránce. Jelikož je právě znalost aktuálního rozšíření a stavu populací těchto druhů základem pro aktivní ochranu a podporu ohrožených druhů (nejen) ryb, doufáme, že se do tohoto mapování rádi zapojí všichni milovníci ryb, ať již z řad rybářů, nadšených přírodovědců nebo ochránců přírody.

SPONZOROVANÉ ODKAZY

NOVINKY Z BLOGU

ABECEDNÍ PŘEHLED TAXONŮ

HLEDEJ TAXON

Čeleď:

Rod:

Druh: