Úvod » Články » Hlaváč Gobioides peruanus

Hlaváč Gobioides peruanus

Plíštil Jiří, publikováno: 7. 7. 2007

Do České republiky jej dovezla firma Profi Aquarium – Roman Papík pod názvem „Peru botia“. Ve chvíli, kdy importér objednával dodávku, nikdo netušil, jaké ryby dorazí. Soudím, že se s největší pravděpodobností jedná o druh Gobioides peruanus (Steindachner, 1880).

Foto © Jiří Plíštil

Z dosud popsaných druhů se pouze tento vyskytuje v oblasti Peru, odkud k nám také ryby dorazily. Tito hlaváči dorůstají do velikosti 45 cm, importované ryby byly dlouhé zhruba 18 cm. Informace o rodu Gobioides publikoval v ATF 3/2005 Dr. Jaroslav Hofmann. Já bych zde jen rád doplnil drobné informace z mého pozorování při chovu tohoto hlaváče v akváriu.

Foto © Jiří Plíštil

Jak uvádí Dr. Hofmann ve svém článku, hlaváči nejsou opravdu nijak výraznými lovci, naopak mi připadá, že se jedná o poměrně líné ryby. Ve chvíli, kdy jsem krmil, povysunul se hlaváč do prostoru a za neustálého otvírání a zavírání své obrovské tlamy chytal veškerou potravu, která díky proudění vody kolem něj proplouvala. Potravu přijímá prakticky jakoukoli. Zkoušel jsem podávat mražené patentky i cyklop; hlaváč nepohrdl ani vločkovým krmením, které ovšem nepožíral s takovou chutí jako krmiva přírodní. Přes den je hlaváč ukrytý za filtrem, o který se dělí se sumci rodu Brachyrhamdia, a prakticky nevylézá. Nepozoroval jsem ani náznaky rytí v nádrži. Jeho agresivita vůči ostatním chovancům v akváriu je téměř nulová. Sice se občas ožene po jiné rybě, ale nepozoroval jsem, že by měl nějaký úspěch. Jeho způsob „plavání“ je velmi zajímavý. Za neustálého vlnění se pohybuje po dně a velmi často místo toho, aby se otočil, raději couvá. Občas využívá svých velmi silných břišních ploutví spojených v přísavný terč, postaví se na nich a sleduje malýma očkama okolí. Nepozoroval jsem však, že by se díky svému přísavnému terči udržel přichycen na skle akvária, jako je tomu u některých jiných druhů čeledi Gobiidae.

Foto © Jiří Plíštil

SPONZOROVANÉ ODKAZY

NOVINKY Z BLOGU

ABECEDNÍ PŘEHLED TAXONŮ

HLEDEJ TAXON

Čeleď:

Rod:

Druh: