Úvod » Články » Akvárium 2007

Akvárium 2007

Slaboch Roman, publikováno: 25. 9. 2007

Ve sklenících pražské botanické zahrady UK Na Slupi probíhá od 22.9. tradiční, již 19. výstava akvarijních ryb, tematicky zaměřená na šlechtěné živorodky. Tedy alespoň v první části výstavy – do 27.9. Od tohoto termínu se výstava významně rozšíří o terčovce a halančíky.

Porada hodnotitelů
Foto © Roman Slaboch

Ovšem už v této první fázi je rozhodně na co koukat. Je zde například 24 akvárií s kolekcemi našich studenovodních bezobratlých. Vedle  larev vážek, šídel, motýlic, pošvatek a dalšího hmyzu plavou v akváriích typickým vlnivým pohybem různé druhy hltanovek, pijavek a chobotnatek. Současně je tu k vidění řada málo známých druhů měkkýšů a korýšů. Další 4 akvária jsou osazena našimi rybami, mezi kterými určitě stojí za to uvést albinotické sumce velké a hejno koljušek tříostných.

Jedna z podob šlechtěného pavího očka
Foto © Roman Slaboch

KPDŽ osadilo 12 akvárií kolekcí divokých živorodek, mezi nimiž jistě stojí za zmínku 6 druhů divokých mečovek, živorodé štiky i drobná svítivá živoroděnka Poeciliopsis prolifica. V čele stojí dvě téměř 500 litrové nádrže, jedna s kolekcí tlamovců z Tanganjiky a ve druhé plave přesně 800 červených neonek. Hlavní pozornost této části výstavy je ale věnována šlechtěným pavím očkům, mečovkám, platám a mollám. Těch se tu na národní soutěži sešlo celkem 57 kolekcí.

Mečovka Montezumova Xiphophorus montezumae má nejdelší mečík ze všech mečovek
Foto © Roman Slaboch

Celkem tak pořadatelé připravili pro návštěvníky 94 výstavních akvárií. Je to ovšem necelá 1/3 předpokládaného konečného počtu po rozšíření výstavy od čtvrtka 27.9.2007.

SPONZOROVANÉ ODKAZY

NOVINKY Z BLOGU

ABECEDNÍ PŘEHLED TAXONŮ

HLEDEJ TAXON

Čeleď:

Rod:

Druh: