Úvod » Články » Akvaristický podzim — Brno 2004

Akvaristický podzim — Brno 2004

Rose Martin, publikováno: 12. 9. 2004

V sobotu 23.října 2004 se v Brně konala akvaristická konference pořádaná tradičně brněnským spolkem Cyperus za spolupráce Českého klubu chovatelů halančíků a Českého cichlidklubu. Kromě dopoledního a odpoledního přednáškového bloku proložených dobrým obědem ve velmi příjemné sklepní resturaci pořadatelé zajistili výstavku halančíků, miniburzu méně běžných akvarijních ryb a rostlin. Kdo měl zájem, mohl po skončení přednášek navštívit prodejnu ryb sponzora akce – firmy Sklorex, která podle mého soudu patří k nejlepším v celé republice nejen množstvím a kvalitou ryb, ale především nabídkou ryze akvaristického zboží, bez obvyklých plechovek pro kočky a psích kšírů.

Organizátoři akce měli mimořádně štastnou ruku při volbě přednášejících – přednášky byly velice kvalitní a tématicky vyvážené.

Anton Lamboj, foto Martin Rose

Dr. Anton Lamboj, známý specialista na cichlidy západní Afriky, měl úvodní přednášku "Malé cichlidy západní Afriky – Zwergzichliden Westafrikas". Ačkoliv byl jeho příspěvek původně koncipován jako pouhý výčet druhů drobných západoafrických cichlidek doprovázený obrázky, „komunikativní“ způsob překladání Františka Czefaye přednášejícícho nakonec donutil několikrát velmi vtipně odbočit od tématu a podělit se o své bohaté zkušenosti s cestováním a lovem ryb v Africe. Přednáška byla vynikající, mimo jiné nám dr. Lamboj představil několik nových druhů a forem západoafrických cichlid, které dovezl ze svých posledních expedic.

Jiří Vítek, foto Martin Rose

Velmi zajímavou show předvedl Dr. Jiří Vítek. Jeho příspěvek představil schematickou a přesto zábavnou formou různé typy reprodukčního chování cichlid. Přestože přednáška byla do jisté míry komerční prezentací produktu, jehož je přednášející spoluautorem, neubralo jí to na zajímavosti. S podobnou ukázkou jsem se zatím nikde nesetkal, podle mého názoru bude vynikající pedagogickou pomůckou. Zaujalo mne i grafické zpracování méně známých a složitých reprodukčních situací.

Ondřej sedláček, foto Martin Rose

Mgr. Ondřej Sedláček, profesion ální ornitolog a amatérský halančíkář, přednesl třetí příspěvek "Dvakrát za halančíky Kamerunu". Přednáška měla spíše cestopisný charakter a představila kamerunské biotopy a jejich faunu. Většině posluchačů tak přiblížila končiny, kde žijí jejich akvarijní rybky a do kterých se těžko někdy dostanou. Pro posluchače – cestovatele byla přednáška cenným zdrojem informací o Kamerunu a cestovním know-how. Příspěvek se mi velmi líbil, jako u ostatních přednášejících bylo biologické vzdělání autora zárukou kvality, neodpustím si ale drobné popíchnutí :-): několik přítomných sumečkářů v sále asi zatrpělo při záběru na slibný biotop a slovech „…tady jsme nenašli žádné ryby, jen nějaké sumečky…“ Ach jo, to jsou smutné důsledky úzké halančíkářské specializace, nic než halančíci si už nezaslouží název „ryba“ :-). Velmi působivý byl i závěr přednášky doprovázený rytmickou kamerunskou hudbou.

Vladko Bydžovský, foto Martin Rose

Následovalo slide-show presidenta české organizované akvaristiky Dr. Vladka Bydžovského: Rod Nanostomus. Autor nezapře velice blízký vztah k této skupině rybek, stejně jako dlouholeté zkušenosti s jejich chovem. Přednáška byla kombinací přehlídky druhů rodu Nanostomus a praktických chovatelských informací. Vzhledem k úzké vazbě autora na německou a rakouskou akvaristiku jsme navíc měli možnost vidět a slyšet o méně známých novinkách mezi drobnoústkami, zpravidla velmi pěkně vybarvených a chovatelsky i komerčně zajímavých.

Posledním přednášejícím byl Jaroslav Kadlec, který představil "Nové druhy jihoamerických halančíků". Při tom si již podruhé přišli na své přítomní chovatelé halančíků, po cestopisné přednášce se jim teď dostalo přehledného popisu nových nebo méně obvyklých druhů dovezených do ČR. Nedokáži komentovat obsah přednášky, protože halančíkům vůbec nerozumím – mohu jen říci, že při pohledu na krásné fotografie J. Kadlece si vždy znovu a znovu umiňuji, že si nějakého halančíka koupím a zaplním si mezery ve vzdělání. Rybky jsou to bezesporu skvostné.

Těším se na další Brno – letos se vážně vydařilo.

SPONZOROVANÉ ODKAZY

NOVINKY Z BLOGU

ABECEDNÍ PŘEHLED TAXONŮ

HLEDEJ TAXON

Čeleď:

Rod:

Druh: