Máloostní jsou typické sladkovodní ryby, které se vyskytují v Evropě, Asii, Africe a Severní Americe. V Jižní Americe jsou máloostní(Cypriniformes) nahrazeni trnobřichými (Characiformes).
Předci dnešních trnobřichých ryb se započali vyvíjet před více než 100 milióny lety, kdy Afrika a Amerika ještě tvořily jeden kontinent zvaný Gondwana. Morfologické a genetické doklady ukazují na mimořádně velkou druhovou rozmanitost.
Řád ďasů (Lophiiformes) je pozoruhodnou skupinou téměř 300 druhů bizardních ryb zařazených do 18 čeledí a 67 rodů. Nejvíce příbuznými ďasům jsou považovány druhy náležející do řádu Batrachoidiformes.
Sliznatky patří mezi málo prozkoumané živočichy naší planety. Vývoj sliznatek pravděpodobně započal někdy před 300 milióny lety ve spodním kambriu (rod Myxinikela a Gilpichthys, který má však zatím nejasné zařazení). Současné sliznatky patří do dvou hlavních skupin.
Do řádu hrujovců (Ophidiiformes) jsou řazeny štíhlé ryby úhořovitého tvaru, které mají vysoce vyvinuté morfologické znaky a reprodukční chování. Fosilní pozůstatky jsou známy z třetihor, z období paleocénu a eocénu.
Řád vousatek (Polymixiiformes) zahrnuje pouze jednu čeleď vousatkovitých (Polymixiidae). Ryby tohoto řádu mají pozoruhodně pestrou systematickou historii. Jen málo ryb bylo tolikrát přesunuto v různých fylogenetických schématech.