Úvod » Systém » Actinopterygii » Polymixiiformes

Polymixiiformes — vousatky

Řád vousatek (Polymixiiformes) zahrnuje pouze jednu čeleď vousatkovitých (Polymixiidae). Ryby tohoto řádu mají pozoruhodně pestrou systematickou historii. Jen málo ryb bylo tolikrát přesunuto v různých fylogenetických schématech. I když je tato skupina ryb reprezentována pouze jediným rodem, jsou známy fosilní pozůstatky přinejmenším dvou čeledí Aipichthyidae a Polymixiidae. První fosilní pozůstatky jsou známy z druhohor (svrchní křídy), z doby asi před 95 miliony let.

Zástupce řádu Polymyxiidae

Malé až středně velké (zhruba do 48 cm celkové délky) ryby. Tělo je podlouhlé ze stran stlačené. Hlava střední velikosti, oči velké. Dva vousky na bradě, které slouží k vyhledávání potravy ve dně. Jedna hřbetní ploutev se 4 až 6 tvrdými a 26 – 38 měkkými paprsky. Řitní ploutev se 3 až 4 tvrdými a 15 až 18 měkkými paprsky. Ocasní ploutev vidlicovitého tvaru. Prsní ploutve se 14 až 18 měkkými paprsky. Břišní ploutve s 1 tvrdým a 6 měkkými paprsky. Šupiny středně velké, postranní čára obsahuje 31 až 37 pórovitých šupin. Hlava a tělo jsou stříbřitě modravé nebo zelenavé a přecházejí do fialovo hnědého hřbetu, boky jsou stříbřité.

Obývají tropické a subtropické vody Atlantského, Indického a západní části Tichého oceánu, většinou v hloubkách mezi 150 až 700 metry. Ryby byly zaznamenány i v menších hloubkách okolo 50 metrů. Reprodukční biologie těchto ryb je prakticky neznámá. Z rozborů obsahu žaludku je patrné, že se ryby živí korýši, chobotnicemi a malými rybami.

Přehled čeledí

Literatura

  • Carpenter K. E. (Ed.) 2002. The living marine resources of the Western Central Atlantic. Volume 2: Bony fishes part 1 (Acipenseridae to Grammatidae). FAO Species Identification Guide for Fishery Purposes and American Society of Ichthyologists and Herpetologists Special Publication No. 5. Rome, FAO: 601-1374.
  • Eschmeyer W. N. Catalog Of Fishes. [Internet] revize 17.4.2006.
  • Froese, R. & D. Pauly. Editors. 2006. FishBase. World Wide Web electronic publication. www.fishbase.org, version (07/2006).
  • Hanel L. 2000. Ryby II. Svět zvířat, Albatros, Praha 157 str.
  • Hanel L. & J. Novák. 1998. Návrh českého názvosloví vyšších taxonů recentních ryb. Biodiverzita ichtyofauny České republiky, III: 109-115.
  • Hutchins, Michael (Editor). 2003. Grzimek’s Animal Life Encyclopedia. Second Edition. Vol. 4. Fishes I. 517 str.
  • Nelson J. S. 1994. Fishes of the world. 3rd Ed., John Wiley & Sons, New York, Chichester, Brisbane, Toronto, 465 str.
  • Nelson J. S. 2006. Fishes of the world. 4th Ed., John Wiley & Sons, Inc. Hoboken, New Jersey, 601 str.

MENU

ABECEDNÍ PŘEHLED TAXONŮ

HLEDEJ TAXON

Čeleď:

Rod:

Druh: