Úvod » Systém » Actinopterygii » Polymixiiformes
Řád vousatek (Polymixiiformes) zahrnuje pouze jednu čeleď vousatkovitých (Polymixiidae). Ryby tohoto řádu mají pozoruhodně pestrou systematickou historii. Jen málo ryb bylo tolikrát přesunuto v různých fylogenetických schématech. I když je tato skupina ryb reprezentována pouze jediným rodem, jsou známy fosilní pozůstatky přinejmenším dvou čeledí Aipichthyidae a Polymixiidae. První fosilní pozůstatky jsou známy z druhohor (svrchní křídy), z doby asi před 95 miliony let.
Malé až středně velké (zhruba do 48 cm celkové délky) ryby. Tělo je podlouhlé ze stran stlačené. Hlava střední velikosti, oči velké. Dva vousky na bradě, které slouží k vyhledávání potravy ve dně. Jedna hřbetní ploutev se 4 až 6 tvrdými a 26 – 38 měkkými paprsky. Řitní ploutev se 3 až 4 tvrdými a 15 až 18 měkkými paprsky. Ocasní ploutev vidlicovitého tvaru. Prsní ploutve se 14 až 18 měkkými paprsky. Břišní ploutve s 1 tvrdým a 6 měkkými paprsky. Šupiny středně velké, postranní čára obsahuje 31 až 37 pórovitých šupin. Hlava a tělo jsou stříbřitě modravé nebo zelenavé a přecházejí do fialovo hnědého hřbetu, boky jsou stříbřité.
Obývají tropické a subtropické vody Atlantského, Indického a západní části Tichého oceánu, většinou v hloubkách mezi 150 až 700 metry. Ryby byly zaznamenány i v menších hloubkách okolo 50 metrů. Reprodukční biologie těchto ryb je prakticky neznámá. Z rozborů obsahu žaludku je patrné, že se ryby živí korýši, chobotnicemi a malými rybami.