Úvod » Systém » Actinopterygii » Characiformes
Předci dnešních trnobřichých ryb se započali vyvíjet před více než 100 milióny lety, kdy Afrika a Amerika ještě tvořily jeden kontinent zvaný Gondwana. Morfologické a genetické doklady ukazují na mimořádně velkou druhovou rozmanitost. Klasifikace trnobřichých do čeledí je komplikovaná a často i sporná. Systematické vztahy byly za posledních 30 let několikrát revidovány, přesto stále dochází k častým změnám. Většinou se používá dělení na 14 nebo 16 čeledí. Doposud jediný kompletní popis řádu Characiformes publikoval v roce 1977 Géry.
Trnobřiché ryby mají obvykle tukovou ploutvičku a téměř vždy dobře vyvinuté ošupení. Jediným druhem bez šupin je tetra Bergova – Gymnocharacinus bergi Steindachner, 1903 z Argentiny, která je zároveň nejjižněji se vyskytujícím druhem řádu. Ozubené čelisti mají téměř všechny druhy, postranní čára je většinou zakřivená a někdy i nedokončená. Podobně jako u máloostných nebo sumců, tak i u trnobřichých se vyvíjí tzv. Weberův aparát.
Zástupci řádu Characiformes jsou rozšířeni v Africe, Jižní Americe a Severní Americe (zde od Texasu na jih). Obývají snad všechny typy sladkých vod. Nezvyklá morfologická a fyziologická přizpůsobení dovolují mnoha skupinám přežití i v extrémních podmínkách (např. trahirové mohou k dýchání využít atmosférický kyslík. Myleusové, štikovky a leporinové používají jako pomocný dýchací orgán retní plamky.).
Do řádu Characiformes řadíme jak oblíbené akvarijní rybky (neonka obecná, tetra červená, atd.) dorůstající několika málo centimetrů, tak i velké predátory vážící i 50 kg (afrotetra tygří). Většina druhů jsou však jen malé rybky, nejmenším zástupcem je brykon háčkovaný – Xenurobrycon polyancistrus Weitzman, 1987, který dosahuje délky okolo 1,4 cm. Největším druhem pak je afrotetra tygří – Hydrocynus goliath (Boulenger, 1898), který může dosáhnout délky až 1,3 m.