Úvod » Články » Dárek ke 100. narozeninám — Tropikárium Hamburk

Dárek ke 100. narozeninám — Tropikárium Hamburk

Hofmann Jaroslav, publikováno: 11. 5. 2010

Hamburská zoologická zahrada Tierpark Hagenbeck si ke svým 100. narozeninám nadělila unikátní, olbřímí i praktický dárek – nové akvárium. I když tohle označení není zrovna výstižné. Samotná zoo označuje nový pavilon jako „Tropen-Aquarium“, tedy „Tropy-Akvárium“. Kromě ryb v něm však žije i řada terarijních živočichů, ale také různí ptáci a savci, a tak je asi nejvýstižnější označení tropikárium.

Hamburská zoo nese jméno svého zakladatele, slavného obchodníka se zvířaty a chovatele, který ji otevřel v roce 1907. A nejen to – zoo je dodnes soukromým podnikem v rukou zakladatelových potomků. Byla to historicky první zoo, která přišla s koncepcí vystavování zvířat přirozeným způsobem, bez zbytečných mříží a plotů, i když tento záměr musela pochopitelně řešit poplatně době svého vzniku. A tak třeba orangutani, jejichž pravidelné odchovy patří k největším chovatelským úspěchům zahrady, se skutečně moderní expozice za sklem dočkali teprve před několika lety, po výstavbě nového pavilonu.

Ještěrohlavec velký
Jeden z velkých výběhů v africké části Světa tropů patří ještěrkovcům velkým (Gerrhosaurus major)
© Jaroslav Hofmann

Hezký, ale maličký akva-tera pavilon měla hamburská zoo i v minulosti. V roce 2005 byl uzavřen a společně se sousedním starým pavilonem orangutanů rozebrán, aby v jejich místech během půldruhého roku vzniklo obří tropikárium. Pro výlučné příznivce ryb a terarijních zvířat zde mají praktické uspořádání – tropikárium lze navštívit i samostatně, protože vstupenky se prodávají zvlášť (anebo je k dispozici cenově zvýhodněný kombi-lístek do zoo a tropikária najednou).

Tropikárium, vybudované na ploše 8000 m2 a ve třech horizontálních úrovních, obývá přes 14 tisíc živočichů více než 300 druhů a je rozděleno do čtyř hlavních tematických oblastí: Svět tropů, Jeskyně, Vesnice jedovatých h adů a Podvodní svět. Svět tropů má postupně za sebou africkou, asijskou a jihoamerickou část. Jsou zde sladkovodní akvária, výběhy plazů, najdeme tu i 11 druhů ptáků, pět druhů savců a různé bezobratlé. Plazů zde chovají (včetně Hadí vesnice) 38 druhů, z toho 10 druhů želv (např. Emydura subglobosa, Cuora trifasciata), 18 druhů ještěrů (vzácný stromový leguán fidžijský – Brachylophus fasciatus, korovec jedovatý – Heloderma suspectum ad.), 9 druhů hadů (obdiv pravidelně vzbuzuje obrovitý exemplář kobry královské – Ophiophagus hannah, jehož zamilovaným místem k odpočinku je stupátko rikši zaparkované v netradičně pojaté ubikaci) a jeden druh krokodýlů. Krokodýlům nilským patří obří bazén skoro se 400 kubíky vody a prohlížet si je lze ze dvou různých úrovní, mj. i z horní terasy u občerstvovacího centra. To má podobu africké lodge – ostatně, právě africké motivy i dekorace jsou v tropikáriu hodně časté, i celá jeho budova má připomínat stylizovanou africkou pevnost.

Kobra
Zvláštní odpočívadlo kobry královské (Ophiophagus hannah)
© Jaroslav Hofmann

Sladkovodních akvárií je v tropikáriu deset a žije v nich na 60 druhů ryb. Jedním z vrcholů je 10 m dlouhá jihoamerická nádrž asi se 20 tisíci litry vody, která má vzhled břehu říčky v deštném lese. Akvárium je rozčleněno umělými kořeny stromů (zajímavé je, že nejsou betonové, nýbrž dřevěné) tak, že v něm vznikají terasy v různé hloubce, osázené nejrůznějšími rostlinami. Daří se jim dobře, i když v nejhlubším místě je k hladině plných 140 cm. Nádrž je osvětlena HQI-výbojkami, a to devíti o výkonu 250 W a deseti o výkonu 150 W. Z ryb převládají nejrůznější druhy teter, dále zde jsou pancéřníčci, cichlidky Ramirezovy a terčovci. Velmi nápadná je také čtrnáctikubíková nádrž asi se stovkou piraň Nattererových (Pygocentrus nattereri). Mimořádně zajímavá, i když rybami méně prvoplánově atraktivní, je též nádrž představující brakický biotop mangrovového pobřeží. Obývají ji stříkouni, kaložrouti, okatci a také nepříliš často chovaní parmovci okatí (Sphaeramia orbicularis), asi 10 cm dorůstající tlamovci, kteří se vyskytují v pobřežních oblastech od východní Afriky až po ostrovy v západním Pacifiku.

Parmovec okatý
Parmovec okatý (Sphaeramia orbicularis)
© Jaroslav Hofmann

Trošku stranou hlavní pozornosti je nevelká místnost s relativně malými akvárii sladkovodními i mořskými, kde lze obdivovat i takové skvosty, jako třeba jsou kdysi módní a dnes téměř zapomenuté duhovky Wernerovy (Iriatherina werneri). Právě tady, ve dvou maličkých mořských akváriích, jsem si našel své největší favority. Nádherné zelené hadice Ophiarachna incrassata dorůstají až 25 cm, pocházejí z Indického a Tichého oceánu a jsou aktivní zejména v noci. Tito nepříliš často chovaní ostnokožci vypadající na pohled jako křehká bezbranná stvoření jsou ve skutečnosti dravci, kteří zlikvidují vše živé ve svém dosahu. Nejčastěji se jejich kořistí stávají bentičtí mlži a korýši. Vzhled a zbarvení straška pavího neboli kudlankového (Odontodactylus scyllarus) se vzpírá jakémukoli popisu, lepší je podívat se na fotografii. Tento asi patnácticentimetrový korýš z Indického a Tichého oceánu je však pozoruhodný nejen svým zevnějškem. Má výborně vyvinuté nápadně velké složené oči umístěné na stopkách a schopné pohybovat se každé jiným směrem. Není sice zatím vůbec jasné proč, ale straškové vnímají nejen světlo, které zachytí lidské oko, a infračervené i ultrafialové záření, ale také světlo s cirkulární polarizací. Další kuriozitou je způsob, jakým strašek často získává potravu – živí se převážně plži, občas drobnými kraby a jinými korýši, které usmrtí tak, že jim prokopne ulitu, resp. krunýř. Činí tak prvním párem svých nohou, které mají zvláštní paličkovitý tvar. Díky speciálnímu útvaru ve vnější kostře je strašek schopen ohnutou nohu vymrštit neuvěřitelnou rychlostí a silou.

Hadice
Hadice Ophiarachna incrassata
© Jaroslav Hofmann

Po této odbočce už následuje ta část tropikária, která v běžných návštěvnících budí největší pozornost – mořská akvária. Nádrž s lemovým korálovým útesem a jeho obyvateli je dlouhá 10 m, široká 3,5 m a vysoká 1,8 m. Šibeniční lhůta, kterou měli stavitelé a zoologové na vybudování nového pavilonu, nedovolila příliš dlouhé postupné osazování, přesto nádrž výborně prospívá a zhruba rok po otevření pavilonu, kdy jsem ji viděl, vypadala velmi dobře. Jen pro ilustraci – dva týdny po napuštění byly do nádrže vpuštěny první ryby, konkrétně komorníci černoocasí (Dascyllus melanurus), po dalších třech týdnech pak byli do nádrže umístěni první koráli, vpuštěni někteří bodloci a po dalších pěti týdnech už byli vsazeni všichni koráli, celkem asi 50 druhů, kteří pocházeli ještě z původních nádrží starého pavilonu. Ryb žije v tomto akváriu asi 350 (zhruba 30 druhů). Všech mořských nádrží je dohromady 19 o celkovém objemu skoro dva miliony litrů vody. Asi 90 % tohoto množství ale připadá na jedinou nádrž, představující završení celé prohlídky tropikária – Žraločí útes je nádrž v evropských měřítcích v mnoha ohledech jedinečná. Její konkávně prohnutá čelní stěna je zhotovena z 22 cm silného akrylátu, je dlouhá 14 m, vysoká 6 m a váží 26 tun. Byla vyrobena v Japonsku v pěti částech a v Hamburku pak na místě smontována. Nádrž obývají žraloci spanilí (Carcharhinus amblyrhynchos), černoploutví (Carcharhinus melanopterus) a jeden zebrovitý (Stegostoma fasciatum), dále chňapalové Lutjanus kasmira, jeden kanic tukula (Epinephelus tukula), chňapálkové vysokotělí (Caesio cuning) a ostenci černí (Odonus niger). Naproti hlavní stěně je vybudováno regulérní několikastupňové hlediště. Není divu, tohle představení se nikdy neomrzí.

Strašek paví
Strašek paví (Odontodactylus scyllarus)
© Jaroslav Hofmann

Tento článek byl publikován v časopise Akvárium terárium 2/2009; www.akvarium-terarium.eu

SPONZOROVANÉ ODKAZY

NOVINKY Z BLOGU

ABECEDNÍ PŘEHLED TAXONŮ

HLEDEJ TAXON

Čeleď:

Rod:

Druh: