Úvod » Články » Cesta do neznáma 12.

Cesta do neznáma 12.

Hulman Vladimír, publikováno: 15. 10. 2008

Po třídenní odmlce se opět ozývám. Pořád jsme v Trinidadu. V neděli jsme měli dost našlapaný program. V 11 hodin jsme dorazili asi 10 km od města do vesnice, kde mají velká kasárna vojáci říčního loďstva Bolívie. Kasárna jsou střežena vojáky s automatickými puškami, kteří se tváří dost zarputile. Pod kasárnami, ale stále ve vojenském prostoru pořádala místní skupina svobodných zednářů setkání s rodinami a pozvanými hosty, mezi kterými jsme byli i my (to vše díky Hugovi, který je znám v celé Bolívii neboť realizoval řadu svých projektů v různých městech či obcích - vodovody, kanalizace, mosty, protipovodňové hráze a pod.). Po přivítání jsme měli možnost projížďky na motorovém člunu po řece Ibare. Tak jsme mohli z říční hladiny pozorovat jak ptáky, želvy ale i ostatní flóru a faunu tropické řeky.

Asi po 40 minutách plavby jsme se vrátili. To nás už čekal oběd v přírode, který by pro útlocitné jazýčky asi nebyl moc důvěryhodný. Na talíři se nám objevila vařená kukuřice (zrna), chuno (čti čuno) - jakési téměř černé hlízy, jedna klasická brambora (ta byla z toho všeho nejstravitelnější) a několik kusů vepřového masa, které bylo připraveno ve velkém kotli. Všichni se tvářili, jak je to dobré. Já, díky Hugovi, jsem se naučil používat dost ostré koření, takže jsem všechny ty různé chutě strávil bez problému.

Asi o půl třetí jsme se rozloučili, neboť jsme měli na 15 hodin domluvenu schůzku a návštěvu u Hugova strýce, který vlastní areál asi 50 ha, na něm má asi 13 nebo 14 rybníků a kultivovanou zahradu. Do celého komplexu chybí doplnit jen bungalovy nebo hotel. Vše totiž buduje pro turisticko -relaxační využití (koupání, chytání ryb, krásná příroda v klidu) - celý areál je asi do 10 km od Trinidadu při silnici do San Paulo. Zde jsme ochutnali asi dva druhy ovocných nápojů, vyrobených z čerstvého ovoce. Potom jsem zkoušeli chytat nějaké ryby - malé rybky se nepodařilo ulovit, z velkých se podařilo ulovit ty menší, asi 30 cm velké, které jsme jako malé pustili zpět na svobodu.

V pondělí a úterý jsme se snažili ulovit ještě nějaké další rybky, což se povedlo. Odhaduji, že za celý pobyt v Trinidadu jsme ulovili kolem 12 druhů rybek (ale je to jen odhad, až bude více času udělám inventuru). Některé fotografie jsou na  http//aquatab.net/clanky. Zároveň upozorňuji, že vzhledem k tomu, že zde nemáme odbornou literaturu, pracuje kolektiv znalců (expertů) - kamarádů na alespoň přibližném určení druhů ulovených ryb, za což jim patří dík.

Včera večer jsme skončili asi v nejlepším podniku Trinidadu u výborné večeře. A navíc nás obsluhovala mladá krásná Bolivijka. Když ji Hugo řekl, že se nám líbí, zda by nechtěla jet do Evropy, bez rozmyšlení řekla, že by jela hned. Ale kdo by se pak o ni staral!

Dnes jsme věnovali opět lovu ryb. Vedle toho jsme shlédli i ruční výrobu cihel, kterou si hned také stavební inženýr Jarda sám vyzkoušel. Je ale fakt, že místním to šlo trochu lépe. Jardovi zkrátka chybí ta manuální praxe. Odpoledne jsme lovili u jezera - sice velkého, ale mělkého (jako obětavý lovec se projevuje Jarda, který ztratil veškeré zábrany a leze i tam, kde mohou byt piraně i kajmani). Podařilo se zde ulovit i několik sladkovodních krevet (něco pro Jardu Felgra!). Ty jsem též fotil, ale šlo to dost bídně.

Dnešní den jsme ukončili v Trinidadu návštěvou místního holiče, kde se všichni, mimo mne nechali ostříhat a tradičně jsme den zapili několika sklenkami pravého Pilsner Paceňa.

Zítra, ve 13 hodin přelétáme z Trinidadu do Cochabamby (ušetříme dva dny cesty proti cestě autem - za skoro stejné peníze). Jen doufám, že nedopadneme jako jedno letadlo, kterému došly PHM 3 km před letištěm (asi 1 minuta letu) a kterému se podařilo přistát do bažin u Trinidadu) - viz foto.

Po krátkém oddechu v Cochabambe máme namířeno do La Pazu a na jezero Titicaca, pokud nám tuto cestu nezhatí revoltující indiáni a president Bolívie.

Na závěr jenom jedna kontrolní otázka - které město je hlavním městem Bolívie? Správnou odpověď Vám sdělím v další zprávě. Můžete mi samozřejmě své tipy posílat, ten, kdo jako první odpoví správně (na můj e-mail), dostane malou pozornost z Bolívie.

SPONZOROVANÉ ODKAZY

NOVINKY Z BLOGU

ABECEDNÍ PŘEHLED TAXONŮ

HLEDEJ TAXON

Čeleď:

Rod:

Druh: