Úvod » Blog » Pterophyllum leopoldi v ČR!

Pterophyllum leopoldi v ČR!

Jan Burzanovský, publikováno: 7. 5. 2007

Počátkem března letošního roku firma Profi - Aquarium pana Romana Papíka z Dříteče dovezla od brazilského dodavatele z Manaosu prokazatelně první oficiální import do ČR ryb druhu Pterophyllum leopoldi a spolu s ním i (pravděpodobně) několik jedinců tamní populace Pterophyllum scalare.

Pterophyllum leopoldi původem z Brazílie
Foto © Jan Burzanovský

I když různí akvaristé několikrát v průběhu posledních deseti let tvrdili, že přes tu či onu importní společnost tyto rybky získali, vždy se nakonec ukázalo, že se jedná o některou z přírodních populací druhu scalare. Panuje zde totiž mnoho let jedno vžité ale zásadně chybné dogma - a tím je, že druhy leopoldi a scalare se od sebe rozeznávají podle smaragdově zelené svrny za okem. Takové skvrny však existují v různých populacích u obou druhů (viz srovnávací obr. peruánské populace Pt. scalare).

Pterophyllum scalare původem z Brazílie
Foto © Jan Burzanovský

Pterophyllum leopoldi lze bezpečně určit dle počtu vertikálních "mezipruhů" mezi prvním (přes oko) a druhým dominantním vertikálním tmavým pruhem. Zatímto veškeré populace druhů Pt. altum, Pt. scalare, ale i dalších dosud nezařazených specií mají "mezipruh" jediný, Pt. leopoldi vždy dva!

Pterophyllum scalare původem z Peru
Foto © Jan Burzanovský

SPONZOROVANÉ ODKAZY

NOVINKY Z BLOGU

ABECEDNÍ PŘEHLED TAXONŮ

HLEDEJ TAXON

Čeleď:

Rod:

Druh: