Úvod » Blog » Popsán nový druh bojovnice — Betta midas (Bojovnice zlatošupinná)

Popsán nový druh bojovnice — Betta midas (Bojovnice zlatošupinná)

Martin Rose, publikováno: 24. 7. 2009

Známý ichthyolog H. H. Tan popsal (v Zootaxa, 2009) nový druh bojovnice, Betta midas Tan, 2009. Vědec rozpoznal taxonomicky dostatečné rozdíly u jižní a západní populace B. anabatoides (bojovnice lezounovitá), jižní populaci ponechal její druhové jméno a západní popsal jako nový druh. Druhové jméno midas zvolil kvůli zlatavému zbarvení rybek.

Bojovnice zlatošupinná (B. midas) se od bojovnice lezounovité (B. anabatoides) liší především zlatým zbarvením šupin na bocích těla (to u B. anabatoides chybí), štíhlejším trupem, výrazným zlatým zbarvením skřelových šupin, přítomností příčných pruhů na ocasní ploutvi a tupějším profilem hlavy. B. anabatoides má tělo zavalitější, skřelové šupiny jsou nevýrazně zlatavé, ocasní ploutev má bez pruhů a profil hlavy je více špičatý. Celkově jsou ale rozdíly poměrně malé a pro akvaristy těžko viditelné. Hlavním vodítkem k určení nového druhu tak bude zlaté zbarvení boků,  příčné proužky (více či méně patrné) na ocasní ploutvi a především informace, odkud ryby pochází. B. anabatoides žije v povodí řek Barito, Kotawaringin, Katingan, Sampit, Mentaya a Kahayan v oblasti středního a jižního Bornea, zatímco B. midas obývá povodí Kapuas na západním Borneu. Protože z obou oblastí už byly v minulosti dováženy ryby do Evropy, je pravděpodobné, že nový druh už mnozí akvaristé ve svých nádržích chovali jako jednu z populací Betta anabatoides.

Literatura

  • Tan, H.H. 2009. Redescription of Betta anabatoides Bleeker, and a new species of Betta from West Kalimantan, Borneo (Teleostei: Osphronemidae). Zootaxa, 2165: 59-68.

SPONZOROVANÉ ODKAZY

NOVINKY Z BLOGU

ABECEDNÍ PŘEHLED TAXONŮ

HLEDEJ TAXON

Čeleď:

Rod:

Druh: