Úvod » Blog » Popsán další druh bojovnic z Malajského poloostrova — bojovnice Kühneova (Betta kuehnei)

Popsán další druh bojovnic z Malajského poloostrova — bojovnice Kühneova (Betta kuehnei)

Martin Rose, publikováno: 20. 8. 2009

Ingo Schindler a Jürgen Schmidt popsali nový druh bojovnic patřící do skupiny B. pugnax.

Betta kuehnei je tlamovec s paternální péčí, obývá přistíněné lesní potoky s čirou měkkou neutrální vodou teplou kolem 25 °C, kde žije v mělké vodě mezi rostlinami a spadaným listím. Areálem jeho výskytu je Malajský poloostrov, na severu provincie Kelantan, na jihu provincie Narathiwat. Dosud ulovení jedinci v přírodě měřili max. 43,9 mm, v akvárijním chovu dorostli až na 58,9 mm. Ryby mají štíhlé tělo se špičatou hlavou, samičky jsou šedé nebo šedohnědé s pruhovaným vzorem, samci jsou ovšem pestřejší. Spodní část hlavy od tlamky až po okraj žaberního víčka mají leskle modrý až tyrkysový, oko je hnědočervené, boky mají hnědé až hnědočervené zbarvení s modrozeleným leskem ve středu každé šupiny. Prsní ploutve jsou bezbarvé, břišní jsou zlatavé a prodloužené. Řitní ploutev má široký modrý lem. Hřbetní ploutev je hnědavá s úzkým modrým nebo tyrkysovým zdobením a tenkým zlatým okrajem. Ocasní ploutev je zakulacená, u starších samců může být asymetrická s vyvinutějším horním lalokem. Má hnědavé zbarvení s modrým leskem podél ploutevních paprsků, bez příčného síťování nebo znaků. V horní části má tenký zlatý lem, ve spodní části je tenký lem zbarvený modře. Pruhovaný vzor na bocích těla a na hlavě patrný spíše u samic je charakteristický a odlišuje tento druh od ostatních - na tlamce a na spodní části hlavy chybí pruhy či skvrny, chybí i druhý podoční proužek. Tenký horní podélný pruh začíná za okem a táhne se do horní části ocasního násadce. Široký centrální pruh navazuje na oční proužek, takže zdánlivě začíná již na tlamce ryby, pokračuje přes její oko a žaberní víčko středem těla až na spodní část ocasního násadce, kde je často zakončen skvrnou. Na ocasním násadci není spojen s horním proužkem. Tenký spodní pruh začíná za spodní částí prsních ploutví, je velmi krátký, u samců často neúplný nebo zcela chybí, a spojuje se neobvykle brzy s centrálním proužkem již nad polovinou řitní ploutve. Obě pohlaví mají ve stresu či šoku (přelovení, nevhodné podmínky) široké příčné pruhování, podobně jako většina ostatních bojovnic.

V akvaristické literatuře a obchodech se tento druh již objevil pod označením „Blaukehlfish (Kühne 2007) nebo „Blaukehlchen-Kampffisch”. Je pravděpodobné, že i ryby dovezené H. Linkem a ozančené jako Betta sp. „Satun“ patří k tomuto druhu.

Ryby byly popsány jako Betta kuehnei na počest Jense Kühnea, který jako jeden z prvních rozpoznal v rybkách nový druh a se značným úsilím shromáždil dostatečné množství exemplářů k jeho vědeckému popisu.

Literatura

  • Schindler, I. & Schmidt, J. 2009. Betta kuehnei, a new species of fighting fish (Teleostei, Osphronemidae) from the Malay Peninsula. Bulletin of Fish Biology, 10 (1/2): 39-46.

SPONZOROVANÉ ODKAZY

NOVINKY Z BLOGU

ABECEDNÍ PŘEHLED TAXONŮ

HLEDEJ TAXON

Čeleď:

Rod:

Druh: