Úvod » Blog » Nová afrotetra Micralestes schelly

Nová afrotetra Micralestes schelly

Jiří Plíštil, publikováno: 15. 10. 2007

Tato nová afrotetra pochází z okolí Ingy na dolním toku řeky Kongo v provincii Bas Congo (Demokratická republika Kongo). Místem odchytu byl malý kanál mezi skalami vysokými až čtyři metry. Dno na lokalitě bylo  písčité nebo štěrkové, hloubka vody do dvou metrů.

Jedná se o malou afrotetru dorůstající nejspíše 5 cm. Tělo je stříbřitě bílé s duhovým, zelenomodrým širokým pruhem, který se táhne od skřelí až po násadec ocasu. Hřbetní a prsní ploutve jsou tmavě šedé, tuková ploutvička je světle šedá s tmavým vnějším okrajem. Řitní ploutev je černá s bílým předním okrajem. Ocasní ploutev je tmavě šedá, uprostřed se táhne černý pruh. Laloky ocasní ploutve jsou karmínově červené s tmavě šedými okraji. Prsní ploutve jsou bílé. Duhovka oka je stříbrná s červenou skvrnou v horní části.

Díky popisu Micralestes schelly se počet zástupců rodu Micralestes rozrostl na šest. Druh je pojmenován podle Roberta C. Schellyho, který tuto afroteru ulovil.

Zdroj

  • Stiassny M.L.J. & Mamonokene. 2007. Micralestes (Characiformes, Alestidae) of the lower Congo River, with a description of a new species endemic to the lower Congo River rapids in the Democratic Republic of Congo. Zootaxa 1614: 17–29.

SPONZOROVANÉ ODKAZY

NOVINKY Z BLOGU

ABECEDNÍ PŘEHLED TAXONŮ

HLEDEJ TAXON

Čeleď:

Rod:

Druh: