Úvod » Blog » Hledání pokračuje…

Hledání pokračuje…

Jiří Plíštil, publikováno: 28. 12. 2006

Během minulých 18 měsíců bylo na ostrově Borneo objeveno 52 nových druhů živočichů a rostlin. Podle zprávy WWF (World Wildlife Fund) se jedná o 30 jedinečných druhů ryb, 2 druhy žab a 20 druhů rostlin.

Mezi rybami se objevil jeden z nejmenších druhů obratlovců vůbec. Jedná se o kaprovitou rybku Paedocypris micromegethes, která v dospělosti nedosahuje ani 1 cm délky. Ryby byly nalezeny v rašelinových močálech s vysoce kyselou, černou vodou. Další zajímavou rybou je sumec Glyptothorax exodon z čeledi Sisoridae, který má silně lepivou břišní část těla, která mu umožňuje se pevně přichytit k podkladu.

Pozornosti by nemělo ujít ani šest nových druhů bojovnic rodu Betta. Konkrétně se jedná o druhy Betta antoni, Betta mandor, Betta uberis, Betta compuncta, Betta ideii a Betta krataios. Dalšími ze zajímavých rybích druhů bylo objevení 15 druhů rodu Gastromyzon a 4 druhů rodu Neogastromyzon, které byly nalezeny v povodí řeky Temburong, části ostrova kontrolované Bruneí.

Několik z těchto druhů bylo nalezeno v „srdci Bornea“, hornaté oblasti pokryté rovníkovým pralesem o rozloze zhruba 220 000 km2. Oblast je pokryta nepřístupným původním pralesem a vědci věří, že bude z této oblasti do budoucna popsáno až několik tisíc nových druhů živočichů a rostlin. Tato oblast je bohužel stále ohrožena a je stále více kácena pro zemědělské potřeby. Od roku 1996 se postup odlesňování zvýšil o 2 milióny hektarů ročně, dnes je pouze polovina Bornea pokryta zbytky původního deštného pralesa. Tři vlády na Borneu – Indonésie, Malajsie a Brunei vyjádřily závazek o budoucí podpoře ochrany v této oblasti.

Podle WWF je objevení tolika nových druhů jedním z hlavních faktů, proč je nutné chránit tato naleziště a druhy z třetího největšího ostrova na světě. Jak se zdá je Borneo ohromnou pokladnicí života. Podle WWF bylo na Borneu od roku 1994 objeveno na 361 nových druhů.

Zdroj

  • World Wildlife Fund

SPONZOROVANÉ ODKAZY

NOVINKY Z BLOGU

ABECEDNÍ PŘEHLED TAXONŮ

HLEDEJ TAXON

Čeleď:

Rod:

Druh: