Úvod » Blog » Další „Fantom akvaristiky“ aneb „pohádkový Cory“ Corydoras weitzmani rozmnožen i v České republice!

Další „Fantom akvaristiky“ aneb „pohádkový Cory“ Corydoras weitzmani rozmnožen i v České republice!

Karel Zahrádka, publikováno: 1. 5. 2007

Současná světová akvaristika používá již pár let pro některé druhy rybek označení „fantom akvaristiky“. Řekněme si tedy, co je třeba k tomu, aby byla rybka „fantomem“. Jedná se vždy o rybky krásné, které byly nalezeny, popsány, případně vyfotografovány a přitom je žádný akvarista neviděl živé a všichni „fajnšmekři“po nich touží. Obvykle po čase dojde díky cíleným expedicím ke znovuobjevení rybky, dovozu, rozmnožení a teprve potom se dostávají do nádrží nadšenců celého světa.

Foto © Karel Zahrádka

Takovým fantomem byl např. dlouhá léta nazýván nádherný a choulostivý Sphaerichthys vaillanti a také v nadpisu zmíněný Corydoras weitzmani. Nádherný pancéřníček Weitzmanův byl poprvé nalezen C. Kalinovskim v roce 1949, nicméně popsán byl Nijssenem až v roce 1971 po jeho druhém úspěšném odchytu jednoho exempláře, který na sebe nechal čekat plných dvacet let a byl realizován v roce 1969. Popis byl proveden na základě tří typových exemplářů a jako typová lokalita je uvedeno dost obecně povodí řeky Vilcanota v okolí Cusco v jižním Peru bez přesnější determinace, pravděpodobně proto, že domorodí lovci neudali blíže místo výskytu, ať už ho nevěděli, nebo nechtěli prozradit. Popsán byl na počest Dr. Stanley Weitzmana, kurátora oddělení ichtyologie Smithsonianova institutu.

Foto © Karel Zahrádka

Japonští  sumečkáři mu začali pro jeho nedostupnost říkat „Dream Corydoras“ a snažili se jeho lokalitu několikrát marně nalézt. Když se to konečně v roce 2004 podařilo jedné expedici, stály první exempláře 30.000 Kč kus. Netrvalo dlouho a slavný pancéřníček byl rozmnožen v Británii, Německu i USA, nikdo však zatím přesně nereferoval. Každopádně cena rybka poklesla na dnešních 20-30 USD za kus. Autorovi se podařilo pancéřníčka po překonání určitých překážek též rozmnožit a zdokumentovat vývoj od jikry až po 10-ti týdenní jedince, kteří jsou již k neroznání podobni dospělým exemplářům. První výtěr byl zaznamenán 31.1.2007. Podrobný popis chovu a ochovu bude brzy uveřejněn v některém tištěném periodiku.

SPONZOROVANÉ ODKAZY

NOVINKY Z BLOGU

ABECEDNÍ PŘEHLED TAXONŮ

HLEDEJ TAXON

Čeleď:

Rod:

Druh: