Úvod » Blog » Citlivé elektroreceptory pomáhají žralokům zaměřit kořist

Citlivé elektroreceptory pomáhají žralokům zaměřit kořist

Jiří Plíštil, publikováno: 4. 8. 2007

V časopise Scientific American byl publikován velmi zajímavý článek o žralocích a jejich schopnosti vnímat slabá elektrická pole. Autor R. Douglas Fields v článku popisuje jak byly poprvé objeveny elektroreceptory u žraloků a jak se podařilo demonstrovat jejich význam při lovu potravy.

Vše začalo již v roce 1678, kdy italský anatom Stefano Lorenzini popsal póry na přední části hlavy. Lorenzini se nejprve domníval, že póry slouží k vylučování slizu. Tuto svou teorii, ale později zavrhl. Později spekuloval s myšlenkou další skryté funkce, ale jejich pravý účel zůstal po stovky let nevysvětlen.

V průběhu 19. století pak probíhalo mnoho různých pokusů, při nichž bylo zjištěno, že žraloci jsou schopni rozeznat velmi slabé elektrické pole. Účel pórů se začal vyjasňovat v polovině 19. století, kdy vědci pochopili funkci postranní čáry ryb. Později, díky zlepšenému mikroskopu se zjistilo, že póry na žraločím čenichu mají neobvyklou strukturu a musí se tedy jednat o nějaký typ orgánu.

R. Douglas Fields a jeho tým prováděli výzkum v přirozeném prostředí žraloků za pomocí elektrod. Za dobu výzkumu zaznamenali mnoho útoků na zařízení s elektrodami, kdy žraloci ignorovali pach kořisti z nástrahy. Jak se zdá, tak v konečné fázi útoku převyšují podněty z elektroreceptorů ostatní smysly. Podle Fieldse by upřednostňování smyslových podnětů mohlo vysvětlovat záhadné útoky žraloků na lidi.

Zdroj

  • Fields. R.D. 2007. The shark’s electric sense. Scientific American. August 2007. Str. 75 – 81.

SPONZOROVANÉ ODKAZY

NOVINKY Z BLOGU

ABECEDNÍ PŘEHLED TAXONŮ

HLEDEJ TAXON

Čeleď:

Rod:

Druh: