Úvod » Blog » Češi jedou na Špicberky zkoumat ryby

Češi jedou na Špicberky zkoumat ryby

ČTK, publikováno: 8. 7. 2008

První část expedice českých polárníků dnes cestuje na Špicberky, kde bude zkoumat vegetaci a ryby v centrální části souostroví a vybírat vhodné oblasti pro klimatologické stanice. Řekl to vedoucí expedice Josef Elster z Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity.

Výzkum je podle něj součástí velkého mezinárodního arktického projektu Biologická a klimatická diverzita Arktidy. Koordinuje jej Norský polární institut a koná se ve všech oblastech Arktidy od Aljašky po Sibiř. Výsledkem čtyřletého úsilí výzkumníků by měla být komplexní databáze poznatků o klimatu a biologické pestrosti Arktidy a jejích proměnách.

Jihočeská univerzita počítá také s tím, že základna na Špicberkách bude rovněž výukovým pracovištěm pro studenty. Využití základny by mohlo být nejen vědecké a pedagogické, ale také praktické. Na ostrovech, které jsou ve správě Norska, je totiž možné těžit nerosty. Odedávna se tam dobývá například uhlí. Polárníci budou pro potřeby základny adaptovat bývalou loveckou chatu.

Česká republika už má jednu polární stanici od roku 2006 na Rossově ostrově v Antarktidě. Vybudovala ji tam brněnská Masarykova univerzita.

SPONZOROVANÉ ODKAZY

NOVINKY Z BLOGU

ABECEDNÍ PŘEHLED TAXONŮ

HLEDEJ TAXON

Čeleď:

Rod:

Druh: