AQUATAB je systematická databáze ryb a rybovitých obratlovců, doplněná českým názvoslovím taxonů. Vedle informací o taxonech, přináší rozsáhlou galerii fotografií a populárně-naučné články. Vznik AQUATABu se datuje k roku 1996 a od roku 2001 je zpřístupněn široké veřejnosti na internetu.

Hledat taxony

Procházet taxony

  • procházet 606 platných čeledí
  • procházet 5283 platných rodů
  • procházet 36896 platných druhů

Jak citovat AQUATAB?

Plíštil, J. (Ed.) 2024. AQUATAB. World Wide Web electronic publication. http://www.aquatab.net/, verze (7/2024).

Nové fotografie v galerii

Články

Sladkovodní rejnoci

Sladkovodní rejnoci

Rejnoci svým neobvyklým vzhledem zaujmou snad každého, zvlášť pokud je vidí plavat. Velká většina z více než 640 aktuálně platných druhů těchto paryb žije v mořích. Ale jedna skupina trnuch obývá sladké vody Jižní Ameriky a její zástupci se také chovají v akváriích.

Sladkovodní platýsi

Sladkovodní platýsi

Když začneme ve sladkovodní akvaristice přemýšlet o rybách žijících na dně, napadnou nás nejdřív určitě různí sumci, mřenky nebo sekavky. Existují ale i jiní, daleko exotičtěji vypadající obyvatelé dna, s nimiž se lze setkat v nabídce dovozců či v nejrůznějších inzerátech. 

Nahohřbetí

Nahohřbetí

Mezi akvarijními rybami občas nacházíme stvoření velmi netypická, jež na první pohled „klasickou“ rybu ani nijak moc nepřipomínají, zato ale často bývají unikátní svými životními projevy či biologickými vlastnostmi. Tato charakteristika určitě platí i pro nahohřbeté.

Motýlkovci, nožovci a rypouni

Motýlkovci, nožovci a rypouni

V samostatném článku jsme si představili arowany, baramundie a další ostonojazykovité ryby. Do stejného řádu ostnojazyční (Osteoglossiformes) patří také motýlkovci, nožovci a rypouni, kteří se čas od času objevují mezi dováženými rybami.

Jeseteři a kostlíni

Jeseteři a kostlíni

Jeseteři i kostlíni patří k vývojově nejpůvodnějším rybám, které žijí na naší planetě. Zatímco jeseteři se v zájmových chovech objevují často jako bazénkové ryby, kostlíni bývají vzhledem ke své velikosti především ozdobou veřejných akvárií.

Ostnojazykovití

Ostnojazykovití

Ostnojazykovití jsou nepříliš početnou, ale o to zajímavější skupinou fylogeneticky původních kostnatých ryb, která na Zemi existovala ještě před tím, než se jižní prakontinent Gondwana začal počátkem druhohor postupně rozpadat na dnešní světadíly.