Úvod » Systém » Actinopterygii » Perciformes » Cichlidae » Telmatochromis » Telmatochromis vittatus

Telmatochromis vittatus Boulenger, 1898

Třída: Actinopterygii — paprskoploutví
Řád: Perciformes — ostnoploutví
Čeleď: Cichlidae — vrubozubcovití
Rod: Telmatochromis Boulenger, 1898

Druh žijící ve sladkých vodách Druh žijící v brakických vodách Druh žijící v mořích a oceánech Druh žijící v blízkosti dna Druh žijící ve střední části vodního sloupce Druh žijící u hladiny Druh žijící samotářsky Druh žijící v párech Hejnový druh

Výskyt

Afrika — je to endemit jezera Tanganjika (Mbity Rocks).

Biotop

Rybky obývají skalnatou a kamenitou zónu jezera v hloubkách 5 - 10 m, někteří jedinci byli nalezeni i v hloubkách okolo 20 m.

Reference

Boulenger, G. A. 1898. Report on the fishes recently obtained by Mr. J. E. S. Moore in Lake Tanganyika. Proceedings of the General Meetings for Scientific Business of the Zoological Society of London 1898 (pt 3): 494-497.

Velikost

90 mm.

Chování

Teritoriální druh, vhodný do společnosti jiných cichlid.

Chov

Středně velká nádrž s písčitým dnem, osázená rostlinami. V akváriu je nutné z kamenů, cihel a dalších vhodných předmětů vytvořit úkryty (jeskyňky), okolo kterých si ryby budují svá teritoria. Voda vyhovuje středně tvrdá a zásaditá (pH nad 7,5). Rybky se přes den zdržují u dna poblíž svých úkrytů nebo svádějí souboje s vetřelci.

Rozmnožování

Daří se i ve společenských akváriích. Pro racionální odchov odlovíme chovný pár do samostatné nádrže podobně vybavené jako nádrže pro chov a se stejnou vodou. Rybky se vytírají na stěnu nebo strop jeskyňky, o jikry i o vylíhlý plůdek se většinou stará samice. Z jednoho výtěru může být asi 200 jiker. Mladé rybky se líhnou již za 3 dny a po rozplavání (asi za 5 dní) a strávení žloutkového váčku krmíme mladé rybky jemnou živou potravou.

Potrava

Veškerá živá.

Použitá literatura

  • Eschmeyer, W. N. (ed.). Catalog of Fishes electronic version. World Wide Web electronic publication.
  • Froese, R. & Pauly D. (eds.). FishBase. World Wide Web electronic publication.
Mapa výskytu Telmatochromis vittatus

Kliknutím mapu zvětšíte

ABECEDNÍ PŘEHLED TAXONŮ

HLEDEJ TAXON

Čeleď:

Rod:

Druh: