Úvod » Systém » Actinopterygii » Siluriformes » Pangasiidae » Pangasius » Pangasius kunyit

Pangasius kunyit Pouyaud, Teugels & Legendre, 1999

pangas kalimantanský

Třída: Actinopterygii — paprskoploutví
Řád: Siluriformes — sumci
Čeleď: Pangasiidae — pangasovití
Rod: Pangasius Valenciennes, 1840

Druh žijící ve sladkých vodách Druh žijící v brakických vodách Druh žijící v mořích a oceánech Druh žijící v blízkosti dna Druh žijící ve střední části vodního sloupce Druh žijící u hladiny Druh žijící samotářsky Druh žijící v párech Hejnový druh

České názvy

  • pangas kalimantanský (platný název)
    • Hanel, L. & Novák, J., 2004. České názvy živočichů V. Ryby a rybovití obratlovci (Pisces), 4., tetry (Characiformes), sumci (Siluriformes). Národní muzeum (zoologické oddělení), Praha, 172 str.

Výskyt

Jihovýchodní Asie — Indonésie, povodí řek Musi, Batang Hari a Indragiri (na Sumatře) a povodí řek Mahakam, Barito a Kapuas (na Borneu) — Malajsie, povodí řeky Kinabatangan a delta Mekongu ve Vietnamu.

Reference

Pouyaud, L., Teugels, G. G. & Legendre, M. 1999. Description of a new pangasiid catfish from South-East Asia (Siluriformes). Cybium v. 23 (no. 3): 247-258.

Holotyp

MZB 10009.

Velikost

83 cm TL.

Poznámky

Druhové jméno kunyit je převzato z javánského slova označujícího šafrán (žlutou) a je vztaženo ke žlutému zbarvení ryb. Zároveň je používáno jako název domorodými rybáři na Sumatře a Borneu.

Použitá literatura

  • Eschmeyer, W. N. (ed.). Catalog of Fishes electronic version. World Wide Web electronic publication.
  • Froese, R. & Pauly D. (eds.). FishBase. World Wide Web electronic publication.
  • Pouyaud, L., Teugels, G. G. & Legendre, M. 1999. Description of a new pangasiid catfish from South-East Asia (Siluriformes). Cybium v. 23 (no. 3): 247-258.
Mapa výskytu Pangasius kunyit

Kliknutím mapu zvětšíte

ABECEDNÍ PŘEHLED TAXONŮ

HLEDEJ TAXON

Čeleď:

Rod:

Druh: