Úvod » Systém » Actinopterygii » Perciformes » Cichlidae » Julidochromis » Julidochromis dickfeldi

Julidochromis dickfeldi Staeck, 1975

Třída: Actinopterygii — paprskoploutví
Řád: Perciformes — ostnoploutví
Čeleď: Cichlidae — vrubozubcovití
Rod: Julidochromis Boulenger, 1898

Druh žijící ve sladkých vodách Druh žijící v brakických vodách Druh žijící v mořích a oceánech Druh žijící v blízkosti dna Druh žijící ve střední části vodního sloupce Druh žijící u hladiny Druh žijící samotářsky Druh žijící v párech Hejnový druh

České názvy

  • cichlidka (synonymum)
    • Scott, P. W. 1997. Akvárium. Ikar, Praha, 191 str.

Výskyt

Afrika — je to endemit jezera Tanganika.

Biotop

Kamenitá a skalnatá část jezera. Voda v jezeře Tanganjika má tyto hodnoty: celková tvrdost 7 - 12 °N, pH 7,5 - 9,2, vodivost 600 - 620 µS/cm, teplota 23 - 29 °C, průhlednost až 22 m.

Reference

Staeck, W. 1975. A new cichlid fish from Lake Tanganyika: Julidochromis dickfeldi sp. n. (Pisces, Cichlidae). Revue de Zoologique Africaine v. 89 (no. 4): 981-986.

Velikost

8 cm.

Chování

Rybky jsou poměrně nesnášenlivé, ale pokud mají dostatek úkrytů je možné je chovat ve společenských akváriích s jinými menšími druhy cichlid.

Chov

Středně velká nádrž s písčitým dnem, osázená rostlinami. V akváriu je nutné z kamenů, cihel a dalších vhodných předmětů vytvořit úkryty (jeskyňky), okolo kterých si ryby budují svá teritoria. Voda vyhovuje středně tvrdá a zásaditá (pH nad 7,5). Ryby se přes den zdržují u dna poblíž svých úkrytů nebo svádějí souboje s vetřelci.

Rozmnožování

Daří se i ve společenských akváriích. Pro racionální odchov odlovíme chovný pár do samostatné nádrže podobně vybavené jako nádrže pro chov a se stejnou vodou. Rybky se vytírají na stěnu nebo strop jeskyňky, o jikry i o vylíhlý plůdek se vzorně starají. Z jednoho výtěru může být asi 40 šedozelených jiker. Mladé rybky se líhnou již za 3 dny a po rozplavání (asi za 5 dní) a strávení žloutkového váčku krmíme mladé rybky jemnou živou potravou.

Potrava

Jakákoliv živá nebo mrazená, v době nouze přijmou i kvalitní umělé krmivo.

Použitá literatura

  • Eschmeyer, W. N. (ed.). Catalog of Fishes electronic version. World Wide Web electronic publication.
  • Froese, R. & Pauly D. (eds.). FishBase. World Wide Web electronic publication.
Mapa výskytu Julidochromis dickfeldi

Kliknutím mapu zvětšíte

ABECEDNÍ PŘEHLED TAXONŮ

HLEDEJ TAXON

Čeleď:

Rod:

Druh: