Úvod » Články » Veselá vdova

Veselá vdova

Slaboch Roman, publikováno: 25. 7. 2007

Živorodka guatemalská - Phallichthys amates (Miller, 1907), vyskytující se také v Hondurasu, je jednou z tvarově nejdokonalejších akvarijních ryb vůbec. Tvar ale není její jedinou předností. Jsou jimi i nápadně jemné linie ideálně sladěného pastelově okrového podkladu, hnědých lemů šupin a černých pásků přes oko a hřbetní ploutev, zdůrazňující ladnost pohybů. Právě zmiňované černé pásky byly údajně inspirací ke staršímu českému pojmenování "veselá vdova". Proč právě veselá, to pochopí každý v okamžiku, kdy uvidí jejich sexuální aktivitu. Samci se snaží o oplození prakticky stále a bez zdržujícího rituálního imponování, přičemž samice se ke snahám samců staví nevšímavě a útěk většinou ani nenaznačuje.

Vyhovuje jim nepřesvětlená středně velká nádrž (stačí 60 litrů), která by neměla být příliš vysoká (30-40 cm) a s teplotou 24-26 °C. Protože se jedná o rybky poměrně plaché, doporučuji rozdělit akvárium vegetací na přední a zadní část. V té se cítí bezpečně ale protože není hustě zarostlá, rychle se u nich vytrácí úlekový stres a po chvíli opět vyplouvají do popředí. V dokonale zarostlých nádržích se ryby schovají a vyplouvají až k večeru a po krmení opět zmizí.

Phallichthys amates - chovná skupina
Phallichthys amates - chovná skupina
Foto © Roman Slaboch

V průměru 20 mláďat se rodí po 21 dnech a jsou velmi subtilní. Zpočátku rostou pomalu. Žerou velmi ochotně, ale vzhledem k malým tlamkám vyžadují drobné krmení i dospělí. Při krmení živým cyklopem  se u nich často objeví krupička, která se ale velmi snadno vyléčí k tomu určenými komerčními léčivy. Stejnou službu mi vždy udělalo osolení vody (na 10 l polévková lžíce) a dvoudenní temperování na 30  °C.

Phallichthys amates - samice
Phallichthys amates - samice
Foto © Roman Slaboch

Proč tato nádherná, dříve zcela běžná živorodka zmizela z nádrží evropských akvaristů si netroufám odhadnout, ale nejspíše proto, že není červená, černá, nebo proužkovaná či puntíkovaná - nejlépe fialovomodře.

Použitá literatura

  • Dokoupil, N. 1981. Živorodky, SZN, Praha, 254 str.
  • Kempkes, M. & F. Schäfer. 1998. Alle Lebendgebärenden der Welt. Mörfelden-Walldorf, A.C.S. (Aqualog), 352 str.
  • Wischnath, L. 1993. Atlas of Livebearers of The World, T.F.H. Publications, Inc.; USA, 336 str.

SPONZOROVANÉ ODKAZY

NOVINKY Z BLOGU

ABECEDNÍ PŘEHLED TAXONŮ

HLEDEJ TAXON

Čeleď:

Rod:

Druh: