Úvod » Články » Nový halančík — Nothobranchius kadleci

Nový halančík — Nothobranchius kadleci

Plíštil Jiří, publikováno: 21. 1. 2010

Začátkem letošního roku byl popsán nový druh halančíka. Na tom by nebylo nic až tak zajímavého. Během posledních deseti let bylo popsáno celkem 11 nových druhů z rodu Nothobranchius. Zajímavostí tohoto nově popsaného druhu je to, že byl popsán na počest známého brněnského akvaristy Jaroslava Kadlece. Jaroslav Kadlec byl autorem nespočtu článků a fotografií halančíků, které publikoval u nás i ve světě. Pokud se nemýlím, jedná se o první druh ryby, která byla popsána na počest českého akvaristy. Je jen velkou škodou, že Jaroslav Kadlec se této pocty bohužel nedožil.

Nothobranchius kadleci - samec červené formy
Nothobranchius kadleci - samec červené formy
Foto © Ondřej Sedláček

Nothobranchius kadleci se vyskytuje v mnoha populacích (doposud bylo naloveno celkem 12 populací) ve středním Mozambiku, severně od řeky Save a zahrnuje povodí řek Save, Gorongose, Pungwe a Zangue. Všechny populace byly naloveny v malých vysychajících tůních s velmi kalnou vodou a blátivým dnem o rozloze 3,5 - 2150 m2 s maximální hloubkou vody 10 - 70 cm (údaj z roku 2008) a 50 - 100 cm (údaj z roku 2009). Vodivost vody kolísala v rozmezí 68 - 300 µS a teplota se pohybovala mezi 27 - 38,2 °C. Společně s halančíky Kadlecovými se na lokalitách vyskytovaly i následující druhy - halančík ozdobný (Nothobranchius orthonotus), halančík Rachovův (Nothobrancius rachovii), parmička (Barbus sp.), cichlida (Tilapia sp.), bahník (Protopterus sp.) a keříčkovec jihoafrický (Clarias gariepinus).

Map výskytu Nothobranchius kadleci
Výskyt Nothobranchius kadleci
© Jiří Plíštil

Tělo ryb je robustní, válcovitého tvaru, podobně jako u ostatních zástupců rodu. Tlamka je horního postavení. Hřbetní ploutev má 13 - 14 paprsků, řitní 13 - 14 paprsků (u samic až 16), břišní ploutve 6 paprsků a prsní ploutve 16 - 18 paprsků. Prsní ploutve u samců překrývají zhruba z padesáti procent ploutve břišní. Břišní ploutve dosahují nebo mírně přesahují svými konci řitní ploutev. Nejdelší paprsky hřbetní a řitní ploutve dosahují nebo překrývají přední okraj ocasní ploutve.

U samic dosahují nejdelší paprsky břišních ploutví k základně řitní ploutve. Prsní ploutve překrývají zhruba ze třiceti procent ploutve břišní. Konec řitní ploutve nedosahuje k ocasní ploutvi, nejdelší paprsky hřbetní ploutve někdy dosahují okraje ocasní ploutve.
Základní zbarvení samců se mění od tmavě červené až po světle modrou. Oči jsou u obou pohlaví oranžové nebo zlaté s tmavým příčným pruhem.

Nothobranchius kadleci
Samec modré formy Nothobranchius kadleci
Foto © Ondřej Sedláček

Červení samci mají zcela červenou ocasní ploutev, u báze s náznakem bílého nebo světle modrého tečkování. Hřbetní ploutev je taktéž červená, s úzkým bílým lemem nebo nepravidelnými žlutými tečkami a čárkami na ploutvi. Řitní ploutev je červená s úzkým bílým lemem a bílými tečkami nebo čárkami, bílý okraj ploutve není tak patrný jako u ploutve hřbetní. Prsní ploutve jsou červené s bílými nebo světle modrými měkkými okraji ploutve. Břišní ploutve jsou červené, někdy se stopami bílého tečkování. Šupiny jsou velké, světle modré a s červeným lemováním, které vytváří na těle ryby síťovaný vzor.

Samci s modrým základním zbarvením mají taktéž všechny ploutve červené, ale se světle modrými, někdy i bělavými tečkami a čárkami, s výjimkou břišních ploutví.

Typová lokalita Nothobranchius kadleci
Typová lokalita Nothobranchius kadleci
Foto © Ondřej Sedláček

Zbarvení samic je světle žluté až světle hnědé, se světle modrým odleskem šupin v zadní části těla. U některých samic se na těle vyskytují malé černé tečky. Všechny jejich ploutve postrádají zbarvení, u koncových částí hřbetní a ocasní ploutve může být nepatrně nažloutlé.

Typová lokalita Nothobranchius kadleci
Lov Nothobranchius kadleci na typové lokalitě (v pozadí v bílé čepici autor popisu Martin Reichard a v popředí v zeleném klobouku Matej Polačik).
Foto © Ondřej Sedláček

Dvě populace jsou již chovány v akvarijních podmínkách mezi chovateli halančíků pod označením Nothobranchius sp. aff. furzeri MZCS-08/91 Gorongose a Nothobranchius sp. aff. furzeri MZCS-08/108 Save.

První sběry nově popsaného druhu byly provedeny již v květnu roku 1970 v záplavové oblasti řeky Pungwe Dr. Plowesem. Další sběr provedl D. G. Donelly v roce 1973 v blízkém okolí města Vila Machado (nyní Nhamatanda) v povodí řeky Pungwe. Tyto ryby byly považovány za červenou barevnou formu halančíka ozdobného (Nothobranchius orthonotus) známou jako Nothobranchius sp. Vila Machalo a později už nebyly nikdy loveny. Od druhu N. orthonotus se ovšem N. kadleci jednoznačně liší, ať již absencí červených skvrn na skřelích, zbarvením prsních ploutví či postavením a velikostí tlamky.

Literatura

  • Hanel, L. Novák, J., 2004. České názvy živočichů V. Ryby a rybovití obratlovci (Pisces), 4., tetry (Characiformes), sumci (Siluriformes). Národní muzeum (zoologické oddělení), Praha, 172 str.
  • Hanel, L. & Novák, J., 2009. České názvy živočichů V. Ryby a rybovití obratlovci (Pisces). Paprskoploutví (Actinopterygii), Kostnatí (Neopterygii) [cípalové (Mugiliformes)  hrdložábří (Synbranchiformes)] 6. Národní muzeum (zoologické oddělení), Praha, 96 str.
  • Reichard, M. 2010. Nothobranchius kadleci (Cyprinodontiformes: Nothobranchiidae), a new species of annual killifish from central Mozambique. Zootaxa, 2332: 49–60.

SPONZOROVANÉ ODKAZY

NOVINKY Z BLOGU

ABECEDNÍ PŘEHLED TAXONŮ

HLEDEJ TAXON

Čeleď:

Rod:

Druh: