Úvod » Články » Nové importy ryb

Nové importy ryb

Plíštil Jiří, publikováno: 10. 6. 2006

V dnešní době se k nám dováží ohromné množství různých druhů snad ze všech koutů světa. V zásilkách mnoha ryb bývají přimíseni jedinci druhů zcela jiných, někdy podobných, jindy zcela odlišných, většinou však velmi zajímavých. Někteří dovozci takovým jedincům nevěnují větší pozornost, jiní je naopak shromažďují a snaží se o obohacení trhu. Některé z představených ryb patří k takovým „přívažkům“.

1. Apistogramma pertensis (Haseman, 1911) z čeledi vrubozubcovití (Cichlidae) pochází z Brazílie, kde obývá dolní tok Rio Negro v povodí Amazonky. Rybky dorůstají velikosti 4–5 cm.

 
Foto © Jiří Plíštil

2. Iguanodectes cf. geisleri (Günther, 1864) - tetrovka Geislerova z čeledi tetrovitých (Characidae) má zřejmě poměrně velké rozšíření. Lze ji nalézt v povodí řek Amazonka, Rio Essequibo, Orinoko a Rio Tocantins. Dorůstá velikosti 10–12 cm. Bohužel byla dovezena pouze jedna ryba, která byla přimíchána v dodávce jiných teter.

Foto © Jiří Plíštil

3. Acestrorhynchus sp. z čeledi tetrovitých (Characidae) je impozantním dravcem, který dorůstá velikosti až 35 cm. Ze snímku nelze, bohužel, určit přesně druh, který byl dovezen, protože k fotografování byl k dispozici mladý jedinec o velikosti zhruba 8 cm.

Foto © Jiří Plíštil

4. Aphyocharax sp. z čeledi tetrovitých (Characidae) je další characidou dovezenou spolu s jiným druhem teter.

Foto © Jiří Plíštil

5. Copella cf. nattereri (Steindachner, 1876) - štíhlotělka Nattererova z čeledi štíhlotělkovití (Lebiasinidae) je původem z dolního toku Amazonky a Rio Negro v Jižní Americe. Ryby dorůstají velikosti zhruba 5 cm. Dovezeno bylo jen několik málo kusů, které došly s dodávkou jiných druhů teter.

Foto © Jiří Plíštil

6. Pyrrhulina cf. laeta (Cope, 1872) - štíhlotělka polopruhá z čeledi štíhlotělkovití (Lebiasinidae) ze středního a horního toku Amazonky. Rybky dorůstají velikosti až 8 cm. Společně s dodávkou těchto štíhlotělek přišla i jedna ryba, velmi podobná tomuto druhu, která se liší bílým lemováním ocasní ploutve a kterou bychom mohli pracovně označit jako Pyrrhulina cf. spilota (viz spodní foto).

Foto © Jiří Plíštil

8. Erythrinus erythrinus (Bloch & Schneider, 1801) – trahir červenavý z čeledi trahirovití (Erythrinidae) je další dravou tetrovitou rybou. Areál rozšíření je poměrně velký - od Argentiny přes Brazílii, Francouzskou Guyanu, Guyanu, Surinam, Trinidad a Tobago až po Venezuelu. Ryby v dospělosti dorůstají velikosti okolo 20 cm.

Foto © Jiří Plíštil

9. Determinace teter je nejistá i co se týká rodu. Tento exemplář jsme prozatím určili jako Hemigrammus cf. bellottii (Steindachner, 1882) - tetra Bellottova.

Foto © Jiří Plíštil

10. Periophthalmus cf. barbarus (Linnaeus, 1766) – lezec z čeledi hlaváčovitých (Gobiidae) je původem z Afriky, kde se vyskytuje od Senegalu po Angolu, v dospělosti dorůstá až 25 cm. K nám je dovážen pod synonymem Periophthalmus papilio.

 
Foto © Jiří Plíštil

Na konci dnešního dílu bych rád poděkoval firmě Profi-Aquarium - Roman Papík za umožnění fotografování ryb. Tento článek vyšel v časopise Akvaterafórum.

SPONZOROVANÉ ODKAZY

NOVINKY Z BLOGU

ABECEDNÍ PŘEHLED TAXONŮ

HLEDEJ TAXON

Čeleď:

Rod:

Druh: