Úvod » Články » Nejkrásnější z halančíků Nothobranchius eggersi Seegers, 1982

Nejkrásnější z halančíků Nothobranchius eggersi Seegers, 1982

Zahrádka Karel, publikováno: 9. 5. 2007

Tento překrásný a mezi akvaristy málo rozšířený halančík byl objeven 29. prosince 1980 Eggersem, Kasselmannovou a Seegersem ve východní Tanzanii. Lotharem Seegersem byl následně popsán na počest spoluobjevitele, známého cestovatele a znalce tropických vodních rostlin, Gerda Eggerse.

Foto © Karel Zahrádka

Typové lokality jsou: levý břeh řeky Ruhoi blízko mostu na silnici Kibiti-Ndundu a povodí řeky Rufiji blízko Utete ve východní Tanzanii. N. eggersi dorůstá do velikosti 5 cm a vytváří dvě základní formy - červenou a modrou. Na fotografiích jsou rybky bližší populaci modré, která v přírodě převažuje.

Foto © Karel Zahrádka

Přechod mezi formami je dle mého názoru plynulý. Domníval jsem se, že mám rybky spíše červené, na fotografiích vypadají však více jako modré, hodně záleží na druhu a úhlu osvětlení.

Chov a rozmnožování

Nároky na chov a odchov je Nothobranchius eggersi řazen mezi rybky vhodné pro začátečníky, přesto je v akváriích dost vzácný. Rybka se cití dobře při teplotě 20-25 °C, ve vodě 4-8 °dGH, pH 6-6,5.

Foto © Karel Zahrádka

V normálně zařízeném akváriu s pískem a rostlinami se sice tento halančík vyjímá velmi pěkně, ale dlouhou radost nám nenadělá, protože se za prvé jedná o rybku krátkověkou a za druhé velmi náchylnou k napadení oodiniem. Proto dáváme přednost k chovu nad rašelinou a pokud toto z nějakých důvodů není možné, např. v okrasné nádrži, přidáváme do vody alespoň kuchyňskou sůl, která působí poměrně slušně protektivně.

Foto © Karel Zahrádka

Ryby lze třít i v nezařízené elementce, třou se pak na holé dno nádrže. Jikry je v tomto případě třeba pipetou odebírat a k dalšímu vývoji umísťovat do substrátu, což je pracné. Během tření je třeba krmit živou potravou. Nejlépe vyhovuje střídání velkých perlooček s komářími a pakomářími larvami, které lze podávat i mražené. Není vhodné krmit nitěnkami, a to ani ze spolehlivého zdroje, protože část z nich zůstane v substrátu, což není žádoucí.

Technika odchovu

Při klasickém chovu a odchovu nad rašelinným dnem odlovujeme rybky vždy asi po dvou týdnech do další třecí nádržky, substrát scedíme přes nylonový hadřík a necháme asi dva dny při teplotě okolo 24 °C oschnout. Lehce zavlhlý substrát (tak, aby ještě byl schopen snadno nasávat vodu) mezi prsty rozmělníme a ukládáme do igelitového sáčku, který po nafouknutí vzduchem uzavíráme gumičkou a ukládáme při teplotě okolo 24-26 °C na tmavší místo k dalšímu vývoji.

Foto © Karel Zahrádka

Z dvoutýdenního tření jednoho tria můžeme očekávat asi 150 jiker. Po 9-12 týdnech zaléváme substrát s jikrami středně tvrdou, asi 15 °C teplou vodou a teplotu necháme pomalu stoupat k cca 24 °C. Drobný potěr se líhne během několika hodin, za dalších pár hodin po vylíhnutí normálně plave a přijímá drobné nauplie žábronožky solné. Zdržuje se u dna a rychle roste. Pohlaví rozeznáme ve třech týdnech stáří, pohlavní dospělost se dostavuje ve stáří asi 12 týdnů. V akváriu se při dobré péči rybka dožívá asi jednoho roku.

V akváriích specialistů se vyskytují populace Kanga, Kilimani, Rifii River Camp, Ruhoi, Saaddain a Utete.

Galerie fotografií z průběhu tření

Samec neúnavně pronásleduje samičku a snaží se ji přitlačit ke dnu. Z počátku se drží za ní...
Foto © Karel Zahrádka
...s postupem času jeho netrpělivost i odvaha vzrůstají a pokouší se o intimnější kontakt
Foto © Karel Zahrádka

Sekvence deseti snímků ukazuje průběh tření Nothobranchius eggersi. Sameček se neustále snaží o co nejtěsnější kontakt se samičkou. Když se mu to podaří, přidrží si ji hřbetní a řitní ploutví. Toto obemknutí vypadá až dojemně. Za chvění obou partnerů dochází k odložení a oplození obvykle jediné jikry. Rybky se při tření nezanořují do substátu. V závěrečné extázi se rybky staví do téměř svislé polohy a poté se oddělují

Foto © Karel Zahrádka
Foto © Karel Zahrádka
Foto © Karel Zahrádka
Foto © Karel Zahrádka
Foto © Karel Zahrádka
Foto © Karel Zahrádka
Foto © Karel Zahrádka
Foto © Karel Zahrádka
Foto © Karel Zahrádka
Foto © Karel Zahrádka

Literatura

SPONZOROVANÉ ODKAZY

NOVINKY Z BLOGU

ABECEDNÍ PŘEHLED TAXONŮ

HLEDEJ TAXON

Čeleď:

Rod:

Druh: