Úvod » Články » Návštěva akvaristického kroužku

Návštěva akvaristického kroužku

Rose Martin, publikováno: 28. 1. 2005

V centru Prahy, v klidném prostředí smíchovské Stanice přírodovědců provozovanou DDM již desítky let funguje akvaristický kroužek pro děti a mládež. Pět minut chůze od rušného nákupního centra se člověk ocitá v úplně jiném světě – velký skleník v areálu stanice skrývá nejen tropické i subtropické rostliny, terária s hady či jezírko s dospělým krokodýlem, ale i více než 10 tisíc litrů vody v malých i velkých nádržích.

Mladí akvaristé zde mají díky velkorysému vybavení možnost vyzkoušet si chov i odchov vzácných ryb, které v domácích podmínkách můžou chovat jen těžko. Praktická péče o chované ryby je nedílnou součástí činnosti kroužku.

K dispozici jsou i tři paludária, z nichž největší má půdorys 6 metrů čtverečních a nemusela by se za něj stydět ani zoologická zahrada. V paludáriu žijí tropické rosničky a lezci obojživelní (ryby žijící mimo vodu).

V jedenácti velkých nádržích jsou chovány především velké ryby (ostnojazyčnatec, keříčkovec, cichlidy klínoskvrnné nebo hejno piraní, najdeme tu ale i hejna drobných rybek (neonky, paví očka či duhovky).

Schůzky se konají každé úterý od 16:30 do 18:30 po celý školní rok. Případní zájemci se můžou přijít podívat kterékoliv úterý během školního roku a zapojit se do činnosti kroužku. Náplň schůzek volně navazuje na probraná témata z minulých let, nezapomíná se ani na začínající akvaristy. Kromě praktické akvaristiky je součástí každé schůzky i teoretická část zajištěná buď odbornými vedoucími kroužku, nebo externím přednášejícím.

Členové kroužku získávají praktické i teoretické zkušenosti také spoluprací se známými chovateli a odborníky na akvaristiku, navštěvují výstavy i jiné akvaristické akce, účastní se celoroční akvaristické hry a před prázdninami mají možnost zúčastnit se akvaristického soustředění. Akce trvá 9 dní, probíhá mimo Prahu na atraktivních lokalitách a kromě přednášek o akvaristice se každý den pořádají i výpravy do přírody s turistickým zaměřením.

V akváriích kroužku lze nalézt více než 50 druhů ryb. Kromě již zmíněných piraní patří k nejzajímavějším chovancům elektrický sumec, střikouni nebo nádherní terčovci (viz foto). Část ryb zachycují následující snímky (všechny záběry jsou z nádrží akvaristického kroužku). Poslední fotografie dokumentuje, že se mnoho druhů ryb v kroužku daří i rozmnožovat, což dokazuje nejen spokojenost ryb, ale i odborné znalosti mladých akvaristů.

Dva samci tlamovce Pseudocrenilabrus nicholsi si imponují na hranici teritoria.

K vidění jsou zde i tanganjické cichlidy, mimo jiné i krásné ryby Cyphotilapia frontosa, u nichž samec v dospělosti dosahuje až 33 cm a na čele má velký tukový hrb.

U akarky zelené je požitkem sledovat souboje skvěle vybarvených samců. U tohoto druhu je v době rozmnožování samička velice agresivní a napadá i mnohem většího samce.

Jemná krása dospělého samce cichlidy Aulonocara z jezera Malawi. Jako u většiny aulonokar jsou i samičky tohoto druhu šedohnědé a podobají se samci jen tvarem.

Velký pár jihoamerických cichlid klínoskvrnných na Smíchově pravidelně vyvádí potomstvo, které se v prvních týdnech živí sekretem z povrchu těla rodičů.

Doslova pastvou pro oči jsou barvy na tělech afrických halančíků.

Hejno rostlinožravých piraní budí respekt. Zuby mají stejně ostré jako jejich masožravé příbuzné.

Už naši dědečkové chovali čichavce perleťového. Samec ve svatebním šatu se ale zatím stále ještě nikomu neokoukal, nejen pro svou barevnost, ale hlavně díky zajímavému chování při stavbě pěnového hnízda.

Zaručeně největším chovancem akvaristického kroužku je sedmdesáticentimetrová arowana neboli ostnojazyčnatec. A to tenhle druh dorůstá až 120 cm!

Ctitele klasických akvarijních rybek jistě potěší i velice hezká forma mečovek podobná některé z přírodních populací.

Dravý keříčkovec si svou velikostí v dospělosti s ostnojazyčnatcem příliš nezadá. Citlivé vousky kolem nenasytné tlamy nahrazují při hledání potravy malá očka.

Sřikoun žije u hladiny, v přírodě dobře mířenými kapkami vody vystřikovanými z tlamky „sestřeluje“ hmyz z větví či listů nad hladinou. V akváriu je ale obtížné přinutit jej, aby předvedl své umění.

Jedním z mnoha druhů, které mladí akvaristé pod vedením zkušených vedoucích v kroužku množí, je i vzácná kaprovitá rybka Barbus sp. aff. mahecola. Na záběru jsou odrůstající rybky z odchovu.

Adresa kroužku:
Stanice přírodovědců Praha 5
Drtinova 1a
Praha 5

Vedoucí: Lánský Jiří (608 817 256, lanskyj@volny.cz)
Vedoucí: Kahovec Aleš (775 301 510, ales.kahovec@tiscali.cz)

SPONZOROVANÉ ODKAZY

NOVINKY Z BLOGU

ABECEDNÍ PŘEHLED TAXONŮ

HLEDEJ TAXON

Čeleď:

Rod:

Druh: