Úvod » Články » Krátké zastavení v importní a chovné stanici Hynka Dařbujana

Krátké zastavení v importní a chovné stanici Hynka Dařbujana

Rose Martin, publikováno: 6. 11. 2009

Po několika letech jsem navštívil ing. Hynka Dařbujana, známého českého chovatele a importéra afrických cichlid a mořských živočichů. Přestože jsem přijel především kvůli Hynkově rozsáhlé knihovně, jeho nové knize Mořská akvaristika – praktický průvodce a focení jeho portrétu pro zpracování jeho biografie pro AQUABOOKS, našel jsem si pár chvil na prohlídku jeho chovného zařízení.

HD CICHLID & MARINE CENTRE

Během několika let od mé poslední návštěvy se importní stanice HD CICHLID & MARINE CENTRE rozšířila o další prostory určené především pro mořskou faunu a floru. Protože sladkovodní částí provozu jsem Vás před časem již provedl v reportáži „Pěstírna pro 21 století“, zaměřím se v tomto krátkém příspěvku především na pár novinek, které mne nejvíce zaujaly. Mořská sekce importní stanice má stejné technické řešení  jako sekce sladkovodní, tedy celoskleněné nekorodující akvarijní komplety, přirozeně s technickým zázemím modifikovaným pro filtraci mořské vody. Podél stěn se táhnou čtyři patra dlouhých řad nádrží plných mořských bezobratlých i rybek. Za zmínku samozřejmě stojí krásné krevetky, černobíle zebrované murény,  fascinující Pterapogon kauderni (které se ve stanici dokonce množí), nebo několik druhů mořských koníčků včetně několika samců nosících potomstvo.

Hippocampus bleekeri

Jedním z přítomných druhů je velký koníček Hippocampus bleekeri Fowler, 1907 řazený některými taxonomy jen jako synonymum k druhu Hippocampus abdominalis Lesson, 1827. Nažloutlé rybky s pruhovaným ocáskem dorůstají až 30 cm. Obývají brakické a mořské vody Austrálie a Nového Zélandu, kde se vyskytují  v hloubkách mezi 0,5 - 104 m. Jak je u koníčků běžné, samice předá samci jikry k oplození a donošení v břišním (plodovém) vaku. Samec pak prožívá období „těhotenství“ po dobu zhruba dvou týdnů a na konci vypouští drobné, plně životaschopné maličké koníčky.

Hynek Dařbuján

Středové části místnosti dominují nízké prostorné nádrže s velkou plochou dna určené pro sladkovodní rejnoky (trnuchy). Akvária s jemným pískem jsou jednoduše zařízená, přehledná a snadno udržovatelná. V každé z nich je skupina trnuch jednoho druhu chovaná společně s větším cichlidami. Trnuchy jsou velice čilé, ve skupině navíc vyhledávají fyzický kontakt a komunikují spolu pomocí jemných dotyků. Čas od času se snaží zahrabat do dna, takže jsou jim vidět jen vystouplé oči a žaberní štěrbiny. Nejvíce mne zaujala ostnitá hřbetní strana jejich ocasního násadce, obratnost pohybu a schopnost nadzvednout se při krmení a lapat po potravě i ve vodním sloupci. Při manipulaci s nimi je nutná opatrnost, protože se jedná o jedovaté živočichy schopné účinné obrany dlouhým jedovým trnem umístěným v ocasním násadci. V současné době jsou tu k vidění hned tři mimořádně atraktivní druhy.

Potamotrygon leopoldi

Potamotrygon leopoldi (Castex & Castello, 1970), česky trnucha Leopoldova, dosahuje 50 -60 cm, má atraktivní vzor tvořený velkými bílými skvrnami na černém těle. Vyskytuje se v povodí řeky Xingu (řeky Xingu a Fresco).

Potamotrygon sp. Itaituba

Potamotrygon sp. Itaituba je překrásná trnucha s jemnější stavbou hnědošedého těla, posetého drobnými bělavými skvrnami, které se směrem k okraji těla zmenšují. Dorůstá 45 cm. Netuším, odkud pochází, ale pravděpodobně jméno Itaituba bude názvem řeky nebo vesnice z oblasti jejího výskytu.

Potamotrygon sp. Pearl  P14

Potamotrygon sp. Pearl  P14 je u nás dosud vzácně chovaná trnucha s krásnou kresbou vytvořenou světlými skvrnami s širokým tmavým lemováním na středně hnědém podkladu. Celý vzor připomíná kožešinu kočkovitých šelem. Pochází z Recife v Brazílii a dosahuje  40-45 cm.

Nannacara adoketa

Při procházení starou sladkovodní sekcí jsem zahlédl rybky, které jsem dosud znal jen z fotografií - akarky Nannacara adoketa Kullander & Prada-Pedreros. Byly objeveny před dvaceti lety v malých lesních potůčcích v severozápadní Brazílii, patřících do říčních systémů Rio Uaupés a Rio Negro. Světlejší samec dorůstá až 12 cm, tmavší samička s výraznějším vzorem málokdy dosáhne více než 10 cm. Vyžaduje měkké nebo jemnozrnné dno, tmavší, dobře zarostlou nádrž s vodním sloupce max. do 30 cm a lehce kyselou středně tvrdou vodu. Stimulem k výtěru bývá pozvolná náhrada více než poloviny obsahu nádrže za velmi měkkou a velmi kyselou vodu.

Aulonocara

Kromě akarek jsem ve sladkovodní sekci stanice objevil v obrovském množství druhů afrických cichlid i velmi neobvyklé tlamovce připomínající - a přece nepřipomínající stavbou těla rod Aulonocara. Můj dohad, že se jedná o mezidruhové a patrně i mezirodové křížence mi majitel stanice potvrdil s tím, že je nabízí jen proto, že se jedná o souměrně rostlé ryby (na rozdíl od např. hybridů středoamerických a jihoamerických cichlid se zkráceným tělem, tzv. "Parrot").

Čas vyměřený na návštěvu bohužel rychle utekl… Nezbylo než Hynkovi poděkovat za trpělivost. Snad bude příště čas na delší prohlídku a focení mořských živočichů i afrických a amerických cichlid.

SPONZOROVANÉ ODKAZY

NOVINKY Z BLOGU

ABECEDNÍ PŘEHLED TAXONŮ

HLEDEJ TAXON

Čeleď:

Rod:

Druh: