Úvod » Články » Cesta do neznáma 8.

Cesta do neznáma 8.

Hulman Vladimír, publikováno: 6. 10. 2008

Dnešní zprávu začnu tím, že "Montezunova pomsta" (= průjmové onemocnění) p. Ešpandra ustupuje. Takže jsme ráno po snídani vyrazili do muzea, kde měla být velká expozice ryb z místních potoků a řek. Muzeum ale nebylo muzeum v pravém slova smyslu. Jde o jakési oddělení místní university. Díky Hugovi jsme byli vpuštěni i s bolivijským průvodcem, který silně nesl rysy Japonce. V úvodu nám řekl, že veškeré zkoumání ryb je zde zaměřeno na jedlé (=konzumní) druhy ryb. To ostatní, zejména malé, je ani moc nezajímá. Podařilo se mi z něho vytáhnout, že se zde v malých potocích vyskytuje dost malých ryb. Mluvil přitom např. o Corydorasech. Mají zde být C. geryi a to v různých velikostech, a C. blochi a nějací další. Víc však nevěděl. Pak už jsme vešli do nízké budovy, kde uprostřed místnosti byl velký regál a na něm beze skladu a ladu řady nádob - od velkých akvárií až po malé skleničky, kdoví od čeho. To vše bylo naplněno různými rybami, hlavně sumečky. Převládali čeledi Pimelodidae, Loricaridae, Doradidae a pak Trichomycteridae, Electrophoridae, Osteoglossidae a některé další. Pro Miloše Kroupu mám potěšení - byli zde i asi 4 kusy pěkných rejnoků (Potamotrygon sp. a Paratrygon aiereba).

Potom jsme ještě zajeli do městského minizookoutku, kde jsme chtěli vidět asi 5 m dlouhou anakondu, ale protože pršelo a nikdo tam nebyl, byl k ní příchod uzamčen. Ale přesto jsme viděli nějaká místní zvířata - želvu, tapíra, pštrosa a kajmana - z něho jen část hlavy, protože přečkával dnešní „zimu“ - cca 22 stupňů pod vodou. A protože se rozpršelo, jeli jsme domů na oběd.

Jsou zde pořád problémy s benzínem. Už asi 3. den není. Hugo uvažuje, že benzín pro naše auto sežene přes známého - zdejšího vojenského velitele. Tak uvidíme.

Protože nás bolivijský přítel Hugo je inženýr, který řeší zejména problematiku vodovodů, kanalizací, ale i protipovodňové ochrany měst, ukázal nám též návrh řešení pro Trinidad. Bohužel i zde naráží na podobné problémy, jaké jsou u nás - na tvrdohlavého architekta města, na málo peněz od státu i města, na snahu města šetřit i za cenu, že část ochranného valu bude zkrácena apod. Na části hrází jsme se také podívali. Ono to je pro město dost důležité, neboť při povodních se zde rozlévají řeky do území širokého několik desítek až stovek km (asi jako celé Čechy).

V dalších aktivitách nám trochu brání místní neobvyklé počasí - jižní studený vítr s deštěm a nutnost šetření s benzínem.

SPONZOROVANÉ ODKAZY

NOVINKY Z BLOGU

ABECEDNÍ PŘEHLED TAXONŮ

HLEDEJ TAXON

Čeleď:

Rod:

Druh: